سالم‌خبر: سخنگوی وزارت بهداشت، با تکذیب خبر تولد ۱۲ نوزاد دارای ناهنجاری که در روزهای گذشته منتشر شد، گفت: این خبر که منبع آن یک آزمایشگاه ذکر شده، کاملا دروغ است.

پدرام پاک‌آیین همچنین افزود: زیرا این سئوال پیش می آید که مگر نوزدان در آزمایشگاه ها به دنیا می آیند؟ این در حالیست که ذینفعان غربالگری غیراستاندارد سودهای کلان و هزار میلیاردی به جیب می‌زنند.

وی ادامه داد: مطابق اطلاعات مندرج

خبر تولد ۱۲ نوزاد دارای ناهنجاری که در روزهای گذشته از سوی یک آزمایشگاه منتشر شد، کاملا دروغ است در سامانه های الکترونیک وزارت بهداشت از زمان اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکنون، آمار تولد نوزدان دارای ناهنجاری هیچگونه افزایشی را نشان نمی دهد.

پاک آیین گفت: تا پیش از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، غربالگری ناهنجاری های جنینی برای تمامی زنان باردار بر خلاف سایر کشورهای جهان اجباری بود. این اجبار هم غیر علمی و هم برای مادر باردار استرس زا و پر هزینه بود و حتی در مواردی

این سئوال پیش می آید که مگر نوزدان در آزمایشگاه ها به دنیا می آیند؟ این در حالیست که ذینفعان غربالگری غیراستاندارد سودهای کلان و هزار میلیاردی به جیب می‌زنند موجب سقط جنین سالم از سوی مادر باردار می شد.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: شیوه قبلی غربالگری از استاندارد علمی برخوردار نبود و مثبت کاذب و منفی کاذب بالایی داشت؛ به این معنا که در بسیاری از موارد جنین سالم بود، اما آزمایشگاه جنین را ناسالم گزارش می کرد یا برعکس جنین ناهنجاری داشت، اما آزمایشگاه آن را سالم گزارش می کرد.

پاک آیین، علت اصلی سوق داده شدن تمامی مادران باردار به سوی غربالگری را نه تأمین

مطابق اطلاعات مندرج در سامانه های الکترونیک وزارت بهداشت از زمان اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت تاکنون، آمار تولد نوزدان دارای ناهنجاری هیچگونه افزایشی را نشان نمی دهد سلامت مادر و جنین بلکه بهانه ای برای افزایش حاشیه سود ذینفعان غربالگری دانست و تصریح کرد: ذینفعان غربالگری سالانه بیش از هزار میلیارد تومان سود مالی دارند و برخی از آن ها دنبال سلامت مادر و جنین نیستند، بلکه نگران کاهش درآمدهای میلیاردی خود بوده و به همین دلیل واقعیات را تحریف می کنند.

پاک آیین گفت: پس از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، جمعی از متخصصان و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها در

تکذیب این خبر در حالی صورت می‌گیرد که سخنگوی وزارت بهداشت به هیچ گونه آماری نیز اشاره نمی‌کند و آمار متولدین معلول و دارای ناهنجاری کماکان در کلاف غیرشفاف و مخفی‌کاری مسوولان وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی سردرگم است. پاک آیین نیز همانند بسیاری از روابط‌عمومی‌های دستگاه‌های دیگر بنا را بر لاپوشانی و تکذیب و دروغ خواندن هرگونه نقد و مطلبی گذاشته یا در نهایت آن را ناشی از پروپاگاندای مافیایی می خواند که به گفته ی او از غربالگری غیراستاندارد سودهای کلان و هزار میلیاردی به جیب می‌زنند رشته های تخصصی مرتبط با هدف حفظ و ارتقای سلامت مادر و جنین دستور العمل ناهنجاریهای جنین را با استناد به تکلیف مندرج در این قانون تدوین کردند تا با استانداردسازی غربالگری از سقط جنین های سالم جلوگیری شود.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: پس از اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کار غربالگری و استانداردسازی، دقیق و علمی شد و از اقدامات تشخیصی متعدد، پر هزینه و غیر استاندارد تشخیصی جلوگیری به عمل

و سوال اینجاست که سخنگوی وزارت بهداشت اگر این آمار دروغ است شما راستش را بگویید منتهی با آمار و ارقام مستند آمد تا هزینه های سنگین آزمایش های غربالگری در غیر از موارد لزوم به خانواده ها تحمیل نشود و در مواردی که نیازی وجود ندارد، با آزمایش های تهاجمی مانند آمنیوستنز، جان مادر و جنین به خطر نیفتد.

به گفته او، وزارت بهداشت متولی حفظ و ارتقای سلامت مادران و نوزادان است و سیاست این وزارتخانه مبتنی بر آسان‌سازی، ارزان‌سازی و کریمانه‌سازی خدمات در حوزه باروری، بارداری و زایمان طبیعی است.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.