سالم‌خبر: معاون پیشگیری سازمان بیمه سلامت، گفت: ۱۴ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال کشور دیابت دارند و بالاترین هزینه دارویی سازمان بیمه سلامت متعلق به دو قلم انسولین است.

فرشید عابدی، با اشاره به اینکه معاونت پیشگیری سازمان بیمه سلامت ایران با نگاه و رویکرد منطقی مبنی ارتقا حوزه پیشگیری در کشور و تغییر سیاست وزارت بهداشت، اظهار داشت: با توجه به تأکیدات و نگاه مدیرعامل سازمان، این معاونت در سطح بیمه سلامت در سال جاری تشکیل شد.

وی افزود: هدف از تشکیل این معاونت طراحی کلیه اقداماتی است که بتواند باعث کاهش هزینه‌های نظام سلامت سطح فردی، خانوادگی و اجتماعی شود اما از سوی دیگر در این هدف گذاری باید بتوانیم مردم و کارکنان نظام سلامت که در حوزه پیشگیری از بیماری‌ها تلاش می‌کنند را شناسایی کرده و مورد تشویق قرار دهیم.

وی تصریح کرد: پیشگیری نخستین یا اساسی به عنوان اولین سطح پیشگیری در این حوزه از اهمیت بسزایی برخوردار است، در این سطح از پیشگیری هزار روز اول زندگی یک کودک (از زمان زندگی جنینی تا ۲ سال اول زندگی) از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ این زمان تأثیرگذار ترین زمانی است که می‌توانیم در بحث پیشگیری نخستین فعالیت کنیم. همچنین پیشگیری سطح چهارم نیز دارای اهمیت بوده و به این معنی است که پیشگیری از اقدامات تشخیصی و درمانی است که می‌تواند

۱۴ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال کشور دیابت دارند و بالاترین هزینه دارویی سازمان بیمه سلامت متعلق به دو قلم انسولین است موجب ضرر و زیان به بیمار شود.

عابدی ادامه داد: در پیشگیری سطح چهارم می‌توانیم از کمک سازمان‌های مردم نهاد به بیمه سلامت استفاده نمائیم، بدون شک باید بتوانیم با پیاده سازی پیشگیری سطح چهار باعث حفظ منابع مالی سازمان و هزینه کرد آن در سایر حوزه‌های پیشگیری شد.

معاون پیشگیری و خدمات پایه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، درباره اقدامات صورت گرفته در پیشگیری از دیابت اظهار داشت: مهم‌ترین عامل در پیشگیری از دیابت اصلاح سبک زندگی است، در این مسئله چند حوزه اهمیت دارد. در گام اول تغذیه سالم مورد توجه بوده و باید بپذیریم که تغذیه سالم و مبتنی بر سبد غذایی بومی یکی از مهم‌ترین اصلاحاتی است که باید انجام شود.

وی تاکید کرد: طبق آمار ارائه شده در بحث اضافه وزن در کودکان در بین کشورهای دنیا رتبه پنجم و در منطقه رتبه اول را داریم، بدون تردید برای جلوگیری از دیابت باید غذای کودکان دارای کالری مناسب بوده و از مصرف غذاهای پرکالری اجتناب گردد.

عابدی تصریح کرد: گام دوم در پیشگیری از دیابت فعالیت‌های فیزیکی و ورزش است که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، البته باید امکانات و الزامات لازم را در این خصوص فراهم کرد.

معاون پیشگیری و خدمات پایه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: همچنین باید آموزش را به عنوان تغییر نگاه و نگرش در بیماران دیابتی

طبق آمار بالاترین هزینه دارویی سازمان بیمه سلامت در سال جاری متعلق به ۲ قلم انسولین به میزان یک هزار میلیارد تومان بوده که نشانه هزینه‌های رو به افزایش داروهای بیماران دیابتی است. همچنین در سال گذشته حدود ۲ همت برای همه انسولین‌ها هزینه پرداخت شده است در اولویت قرار داد. تا به این مسئله توجه نشود، پیشگیری در دیابت رخ نخواهد داد. آموزش و اطلاع رسانی همسو بوده و زمانی اطلاع رسانی موفق است که منجر به یادگیری در افراد شود.

وی گفت: شناسایی افراد در معرض ابتلاء به دیابت هم باید مد نظر قرار گیرد. لذا در این رابطه استفاده از ظرفیت پزشک خانواده نیز اهمیت دارد. طبق آمار بالاترین هزینه دارویی سازمان بیمه سلامت در سال جاری متعلق به ۲ قلم انسولین به میزان یک هزار میلیارد تومان بوده که نشانه هزینه‌های رو به افزایش داروهای بیماران دیابتی است. همچنین در سال گذشته حدود ۲ همت برای همه انسولین‌ها هزینه پرداخت شده است.

عابدی در رابطه با اقدامات عملیاتی در حوزه پیشگیری افزود: در حال حاضر به دنبال آن هستیم که طرح آماده شده پیشگیری نخستین را در سه شهرستان و مناطق کم برخوردار به صورت پایلوت اجرایی نمائیم.

وی گفت: امیدواریم منابع مالی این طرح ظرف چند هفته آینده نهایی شده و به مرحله اجرا در آید. بدون شک پیشگیری هزینه کمتری نسبت به درمان دارد. همچنین به دنبال آن هستیم فعالیت بدنی برای خانم‌های بالای ۳۰ سال و کودکان در قالب یک بسته خدمت آماده شود.

عابدی، شروع تدوین بسته خدمتی پیشگیری از دخانیات را به عنوان یکی دیگر از فعالیت‌های معاونت پیشگیری و خدمات پایه سلامت سازمان بیمه سلامت ایران اعلام نمود.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.