سالم‌خبر: مدیر برنامه‌های بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، گفت: یکی از سرطان‌های رایج کشور ما سرطان بدخیم پوست است که علت عمده آن نور خورشید است.

علی گورانی در یک برنامه رادیویی درباره عوارض پوستی ناشی از نور مستقیم آفتاب گفت: یکی از سرطان‌های رایج کشور ما سرطان بدخیم پوست است که علت عمده آن نور خورشید است.

وی تصریح کرد: عامل اصلی پیرپوستی زودرس و آب مروارید در کشور ما نور خورشید است البته قبل از بروز سرطان پوست معمولا آسیب‌های پوستی زیادی وجود دارد و نور خورشید و پناه بردن مردم به داروهای شیمیایی و انواع کرم‌ها و لوازم آرایشی تقلبی تشدیدکننده آن است و هزینه‌های سنگینی را هم به مردم تحمیل می‌کند.

گورانی افزود: این مسئله فقط مشکل ما نیست و در سراسر دنیا هم وجود دارد. پرتوهای خورشیدی و آسیب‌های پوستی و چشمی یک بحث بسیار جدی بهداشتی است و به همین دلیل در برنامه‌های هفده گانه سازمان ملل تا 2030 سازمان جهانی بهداشت ملزم شده که این آسیب را کاهش دهد و کنترل کند و به تبع آن سیستم‌های بهداشتی دنیا هم در این راستا یک اپلیکیشن و سامانه معتبر جهانی شامل اطلاعاتی درمورد حفاظت از پوست را طراحی کردند.

مدیر برنامه‌های بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت گفت: ما با توجه به آسیب‌ها و خسارت سنگینی که در اثر تشعشعات خورشیدی به مردم وارد می‌شود نیاز داریم مردم درمورد چگونگی حفاظت از خودشان آموزش ببینند.

وی اظهار کرد: ما در کشوری هستیم که در چهارفصل مقدار زیادی نور خورشید داریم و اصلی ترین شیوه حفاظت این است که اجازه ندهیم نور زیاد به بدن بخصوص دست و صورت و سینه و گردن برسد و سعی کنیم در سایه باشیم. مردم فکر می‌کنند در روزهای ابری خطر اشعه فرابنفش وجود ندارد درحالیکه در روزهای ابری هم باید حفاظت لازم را داشته باشیم.

گورانی افزود: اشعه ماورای بنفش رفلکس دارد و اگر به جسم صاف و صیقلی بخورد برمی گردد و به همین دلیل اگر در فصل پاییز و زمستان زیر آفتاب قرار بگیریم پوست ما بیشتر می‌سوزد و خشک می‌شود و در سواحل هم همینطور است.

وی گفت: اگر کسی در طول عمرش پنج بار سوختگی ناشی از آفتاب را داشته باشد در خطر ابتلا به سرطان بدخیم پوستی قرار دارد و بنابراین می‌توان همه ما در معرض این خطر هستیم و باید رعایت کنیم و البته در افراد بسته به شرایط فیزیکی و ژن و سن می‌تواند متفاوت باشد.

مدیر برنامه‌های بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت افزود: پوست‌های سفید و موهای سفید و قرمز ژنتیکی و کسانی که صورتشان کک و مک دارد بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند و باید بیشتر رعایت کنند. آسیب پذیری افراد در سنین پایین تا 18 سال خیلی زیاد است و باید حفاظت در برابر اشعه پرخطر را رعایت کنند.

گورانی تدکید کرد: استفاده از کلاه نقاب دار و  کرم‌های ضد آفتاب باکیفیت با فاکتور حفاظتی 50 در این فصل ضروری است.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.