نتایج مطالعات انجام شده در بیمارستان بریگهام و زنان، دومین بیمارستان آموزشی دانشکده پزشکی هاروارد، نشان داد که در اغلب موارد نه امگا ۳ که معمولا در قالب روغن ماهی به فروش می‌رسد و نه ویتامین دی، هیچکدام التهاب را در بدن کاهش نمی‌دهد.

التهاب سیستمیک راه را برای بروز شمار زیادی از امراض از جمله بیماری‌های خودایمنی، سرطان و غیره باز می‌کند. در باور عموم، ویتامین دی و اسیدهای چرب امگا۳ معمولا به عنوان دو مکملی شناخته می‌شوند که می‌توانند به کاهش التهاب سیستمیک کمک کنند اما طی مطالعات جدیدی که در این باره انجام شد، هیچ مدرکی دال بر تاثیر این محصولات بر شاخص‌های زیستی که از وجود التهاب در بدن حکایت دارند، پیدا نشد.

سطح این شاخص‌ها در ابتدای آزمایش و یک سال پس از آن اندازه‌گیری شد. interleukin-۶ از سیتوکین‌های پیش التهابی که از وجود التهاب سیستمیک در بدن خبر می‌دهد، یکی از آن شاخص‌های زیستی بود که مورد اندازه‌گیری قرار گرفت. بررسی‌های محققان نشان داد که سطح این شاخص زیستی در بین آن دسته از افرادی که در جریان آزمایش از مکمل ویتامین دی استفاده کرده بودند، ۸.۲ درصد افزایش یافته است، به این معنا که استفاده از این مکمل در واقع التهاب را در بدن این شرکت کنندگان تشدید کرده بود.

با این حال شاخص زیستی دیگری برای التهاب موسوم به hs-CRP در بین شرکت‌کنندگانی که از مکمل امگا۳ استفاده کرده بودند، کاهش پیدا کرد. البته این تاثیر فقط در بین آن دسته از شرکت کنندگانی مشاهده شد که از ابتدای مطالعه از مقادیری کمتری از ماهی در رژیم غذایی خود استفاده کرده بودند. یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد که استفاده از مکمل‌های روغن ماهی تنها بین افرادی که زیاد ماهی مصرف نمی‌کنند، تا حدی در کاهش التهاب سیستمیک موثر است.

بیشتر بخوانید:

با این دلیل مردان بیشتر از زنان به‌بیماری قلبی مبتلا می‌شوند

۲۷۱ ۲۳۳

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.