سالم خبر: رییس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ضمن اشاره به آنچه که «ترفندهای مافیای دخانیات برای کسب سود بیشتر» خواند، گفت: در همین راستا شرکت‌های دخانیاتی، ویپ را به عنوان جایگزین سیگار عرضه کرده‌اند؛ این‌درحالیست که عاقبت آن مشخص است، سازمان بهداشت جهانی نیز ممنوعیت آن را اعلام کرده و ما هم نباید در این زمینه عقب بمانیم.

به گزارش سالم خبر، محمدرضا مسجدی در نشست خبری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: خبرنگاران می‌توانند به مطالبه گری کمک کنند؛ به عنوان مثال خبرنگار می‌تواند از دستگاه قضا بپرسد برای کنترل مصرف دخانیات ذیل برنامه هفتم توسعه قرار است چه اقدامی انجام شود؟ این کار به روشنگری کمک می‌کند.

وی افزود: چون برنامه هفتم توسعه درحال تدوین است باید دید اصلا درباره دخانیات مطلبی وجود دارد؟ تا جایی که ما می‌دانیم هنوز مطلبی از دخانیات وجود ندارد؛ این درحالی است که این موضوع با سلامت مردم مرتبط است و ما باید از قوای سه گانه تقاضا داشته باشیم‌. در این راستا نیز بیانیه‌ای نوشته‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما پایین‌ترین میزان مالیات بر دخانیات گرفته می‌شود به ترفندهای مافیای دخانیات اشاره و تصریح کرد: مالیات دخانیات در ترکیه ۶ برابر و عربساتان ۲ برابر ما و… است. باید عدالت مالیاتی تعریف شود. سال ۱۴۰۱ تلاش کردیم که سازمان امور مالیاتی برنامه‌ای برای دخانیات تهیه کند اما به درستی به آن عمل نشد. این سازمان برای بودجه سال ۱۴۰۲ مبلغ ۲۲ هزار میلیارد تومان را به مجلس پیشنهاد کرد اما این رقم به ۶۰۰۰ میلیارد تومان تقلیل یافت.

او با تاکید بر اینکه در کشاورزی اولویت باید با کالاهای استراتژیک باشد بیان کرد: اما زمین‌های زیادی زیر کشت توتون می‌روند. خبرنگاران باید پیگیر باشند چون قطعا گوش شنوا وجود دارد.

مسجدی ادامه داد: اگر می‌گوییم سیگار و دخانیات دروازه ورود به اعتیاد است پس باید درباره آن کار جدی انجام شود تا مصرف را کاهش دهیم‌. با نمایندگان محترم مجلس هم در این زمینه صحبت کردیم.

وی افزود: در حوزه تبلیغات با اینکه از سال ۸۵ تبلیغ دخانیت ممنوع است اما می‌بینید شبکه نمایش خانگی و فیلم‌ها به شدت کار تبلیغاتی می‌کنند و نقش اول و دوم سریال‌ها سیگار  یا قلیان می‌کشند. متاسفانه عمل به قانون ضعیف است و باید از صدا و سیما بخواهیم جلوی این تبلیغات مصرف دخانیات در آثار تصویری گرفته شود. چرا وقتی کشورهای همسایه جلوی تبلیغات را گرفته‌اند ما نتوانیم؟

مسجدی افزود: از ۲۰ سال قبل طرح پیشگیری از استعمال دخانیات در مدارس (طرح پاد) را دنبال می‌کنیم تا با اقدم به موقع توانایی نه گفتن را به دانش‌آموز بیاموزیم. در شهرستان ورامین طرح را تکمیل کرده و بیش از ۴۰۰۰ پادیار داریم که آموزش دیدند و سپس از مدرسه به محله رفتیم. ما می‌خواهیم همه به قانون واقف باشند و این همیشه با جریمه و کار قهری موفق نیست، بلکه باید کار فرهنگی انجام شود.

وی ادامه داد: سالانه ۶۰ هزارنفر به دلیل دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و این امر خیلی مهم است. اگر یک سوم سرطان‌های کشور به خاطر دخانیات است باید فکری در این باره کنیم. بین ۴۵ تا ۵۰ هزارنفر به خاطر سرطان از دنیا می‌روند.

او تاکید کرد: مخالف تفریح جوانان نیستیم اما قلیان و سیگار تفریح نیست. با مالیات بر دخانیات می‌توان تفریح سالم برای جوان فراهم کرد. ما عضو معاهده جهانی کنترل دخانیات هستیم و در سال ۱۴۰۴ باید استعمال دخانیات را ۳۰ درصد کاهش دهیم اما ما چه کردیم؟

مسجدی تاکید کرد: با حمایت مسئولین شهرستان ورامین قرار است شهریور ماه یک تیم از سازمان جهانی بهداشت برای نظارت و ارزیابی برنامه کنترل دخانیات  به ایران بیایند و آنجا مدرسه و محله بدون دخانیات و حتی قهوه‌خانه پاک را ببینند و این شهرستان الگویی برای کشور باشد. قهوه‌خانه نباید تعطیل شود بلکه باید عاری از سیگار و قلیان باشد و بتواند کار فرهنگی مانند شاهنامه‌خوانی و… در آن انجام دهد که به اشتغال زایی هم کمک می‌کند.

مسجدی بیان کرد: اخیرا وزیر بهداشت نامه مفصلی خطاب به سازمان‌های مختلف زدند که یک قسمت مهم آن درباره سیگار الکترونیک و ویپ است. مافیای دخانیات دنبال سود است و شرکت‌ها آمدند جایگزین سیگار را در قالب ویپ عرضه کردند که عاقبت آن مشخص شد. هنوز چند سالی از عرضه آن نگذشته که سازمان بهداشت جهانی هم ممنوعیت آن را اعلام کرد چون مشخص شد دارای فلزات سنگین هستند و عوارض شدیدی در پی خواهند داشت. اکنون CDC آمریکا هم دارد ایالت به ایالت سیگار الکترونیک را تحریم می‌کند و ما هم نباید عقب بمانیم.

وی افزود: قیمت سیگار در کشور تا ۴ برابر افزایش یافته است اما متاسفانه سیگار الکترونیک با مبالغ ۲۰۰ هزارتومان تا ۲ میلیون تومان تهیه می‌شود که بعضا هم قاچاقی وارد کشور شده است. حتی اخیرا شنیدیم. برخی در تلاش برای دریافت مجوز احداث کارخانه تولید سیگار الکترونیک هستند و نباید بگذاریم این اتفاق با بهانه اشتغال‌زایی رخ دهد. یکی از مسئولین سابق شرکت دخانیات می‌گفت گردش مالی دخانیات در ایران بیش از ۳ میلیارد دلار است که نصف آن هم سود است. میزان تولید سیگار در کشور ۷۱ میلیارد نخ است که به عنوان مثال ۳۱ میلیارد آن توسط یک شرکت ژاپنی تولید می‌شود. این درحالی است که کشور حتی برای مواد اولیه دارو تحریم است. تعداد واحدهای تولیدی دخانیات از ۶ مرکز به ۳۸ تا رسیده است.

رییس جمعیت مبارزه با دخانیات در خاتمه بیان کرد: بیش از ۶۰ درصد دانش آموزان از مضرات دخانیات آگاه هستند اما عوامل بازدارنده ما ضعیف است. کودک آموزش می‌بیند اما در بیرون از مدرسه به راحتی بستر تهیه دخانیات حتی در دکه‌های مطبوعاتی برای او فراهم است‌. طرح پاد در رباط کریم را هم از کلاس هفتم آغاز کردیم اما مسئولین انجا خواستند طرح را از کلاس دوم یا سوم ابتدایی آغاز کنیم چون مشکل از ۸ یا ۹ سالگی در آنجا آغاز می‌شود و این نگران کننده است.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.