بر اساس مطالعه ای که روی ۱۲۲ شرکت کننده در دو آزمایش انجام شد، مسدود کردن نور محیط در هنگام خواب می تواند هوشیاری و حافظه را در روز بعد بهبود بخشد. محققان مطالعه از مؤسساتی در بریتانیا، ایتالیا و ایالات متحده می گویند که این یافته ها شواهد دیگری از ارتباط بین نور و خواب است و کنترل نور می تواند به مدیریت خواب کمک کند.

محققان در مقاله خود می نویسند: نور محیط می تواند بر ساختار و زمان خواب تاثیر بگذارد. ما بررسی کردیم که چگونه استفاده از ماسک چشم برای جلوگیری از نور در طول خواب شبانه بر حافظه و هوشیاری تاثیر می گذارد، تغییراتی که می تواند برای کارهای روزمره مانند مطالعه یا رانندگی مفید باشد.

محققان توضیح می دهند: آزمایش‌ ها نشان داد که شرکت‌کنندگان در یک تکلیف که توانایی یادآوری رویدادها و تجربیات را پس از پوشاندن چشمانشان هنگام خواب اندازه ‌گیری می ‌کند، بهتر عمل کردند. آنها همچنین در آزمایشی که زمان واکنش را اندازه گیری می کرد نیز بهتر عمل کردند.

سپس دستگاه هایی برای اندازه گیری شدت نور در هنگام بیداری و یک هد بند برای اندازه گیری فعالیت مغز در هنگام خواب در نظر گرفته شد. برای عادت کردن به شرایط، شرکت‌کنندگان یک شب با چشم بند سالم و شب دوم با چشم بند سوراخ‌ می‌خوابیدند.

مزایای فوق العاده خوابیدن با چشم بند

همچنین، یک آزمایش دیگر نشان داد: پوشیدن چشم بند به یادگیری اطلاعات جدید و ایجاد خاطرات تازه کمک می کند. علاوه بر این، داده‌های ارائه ‌شده توسط هدبند نشان می ‌دهد که بین استفاده از چشم بند و زمان خواب آهسته‌تر که در افزایش حافظه مهم است، ارتباط وجود دارد.

محققان می گویند: مزایای تقویت حافظه با زمان سپری شده در خواب با امواج آهسته هنگام استفاده از چشم بند پیش بینی شد. این موضوع نشان می‌ دهد که استفاده از چشم بند در طول خواب یک رفتار موثر، اقتصادی و غیرتهاجمی است که می ‌تواند به عملکرد شناختی کمک کرده و منجر به تأثیرات قابل اندازه ‌گیری بر زندگی روزمره شود.

مطالعات قبلی نشان داده است که خواب چقدر برای سلامتی کلی انسان اهمیت دارد. این امر می تواند به ما کمک کند تا سالم مانده، بر پردازش عاطفی در مغز تأثیر گذارده و حتی بر الگوهای اجتماعی تأثیر مثبت بگذارد.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که چشم بند به خوبی می تواند مزایای خواب را افزایش دهد. با توجه به اینکه بسیاری از کارهای روزانه ما نیاز به هوشیاری و عملکرد حافظه بالاتری دارند، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که از این وسیله هنگام خواب استفاده کنید. شرح کامل این مطالعات در مجله Sleep منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

چاقی در کودکی باعث این بیماری در بزرگسالی می‌شود

عوارض و نشانه‌های نفخ زیاد شکم چیست؟

۳۵۲۳۶

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.