به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، ماهی قرمز عید که بیشتر بچه ها آن را دوست دارند و نزدیک عید آن را می‌خرند، باعث منتقل شدن بیماری به کودکان می‌شود. خطراتی که در رابطه با تهیه ماهی قرمز برای کودکان وجود دارد عبارتند از:افراد که حساس هستند و دارای سوابق آلرژی هستند نباید بدون محافظ به ماهی قرمز عید دست بزنند.

چنانچه کودکان به ماهی قرمز بدون محافظی دست بزنند، امکان دارد بیماری‌هایی که میان انسان و آبزیان مشترک است به آنها منتقل شود.ترشحاتی که روی پوست ماهی‌های قرمز وجود دارد امکان دارد وارد آب تنگ یا آکواریوم شود که باعث پیدایش حساسیت‌های جلدی، اگزما و خارش پوستی در کودکان می‌شود.

در فضله ماهی‌ها باکتری به نام سالمونلا وجود دارد که با وارد شدن به بدن باعث به وجود آمدن بیماری تیفوئید و دیگر بیماری‌های دستگاه گوارش در کودکان می‌شود.پیامد دست زدن کودکان به ماهی‌ها اسهال و استفراغ و تب شدید است .بعد از هر بار دست زدن به ماهیان زینتی، حتما دست‌ها با آب و صابون خوب شسته شود و از دست زدن به چشم، پوست و دهان پرهیز گردد. استفاده از دستکش هم برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی الزامی است.

پیشگیری از خطرات ماهی قرمز برای کودکان و محیط زیست

هنگام خرید ماهی قرمز ماهی را انتخاب کنید که سالم باشد تا دچار مشکلات پوستی و حساسیت نشوید.تلاش کنید ماهی قرمزی را بخرید که ظاهر سالم و تحرک مناسب داشته باشد و پولک آن ریخته نباشد.از گذاشتن ماهی قرمز در کنار ماهی‌های آکواریوم پرهیز کنید چون این ماهی‌ها از لحاظ شرایط نگهداری و شرایط زیستی با هم فرق دارند.افرادی که مشکلات پوستی و یا زخم‌هایی در روی پوست دارند از تماس مستقیم با ماهی و یا آب ماهی خودداری کنند چون این کار امکان دارد باعث منتقل شدن بیماری از ماهی به فرد شود.

زمان عوض کردن آب ماهی مواظب باشید و از دستکش استفاده کنید.به سرعت بعد از عوض کردن آب تنگ دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.به گزارش وب گاه بیتوته، بعد از ایام نوروز ماهی‌ها را در محیط‌های طبیعی مانند رودخانه‌ها و سدها رها نکنید.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.