به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر،اکبر عبداللهی اصل، گفت: صنعت داروسازی کشور با مشکلات و چالش‌های فراوانی همچون تأمین مواد اولیه، قیمت‌گذاری‌، آزادسازی ارز، پوشش بیمه‌ای، تورم و نوسانات ارزی و همچنین، در پیش گرفتن اقتصاد دستوری در داخل کشور و تحریم‌های بین المللی مواجه بوده است.

وی با اشاره به برگزاری کنگره ایران بایو، افزود: هدف نهایی کنگره، توسعه صنعت بیوتکنولوژی در کشور و شناساندن آن به سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران است.

عبداللهی اصل با اشاره به اهمیت صنعت داروهای بایوتک در دنیا و ایران، گفت: حاکمیت اگر می‌خواهد صنعت بایوتکنولوژی را در ایران به عنوان یک مزیت رقابتی داشته باشد، باید بهای این داشتن را پرداخت کند.

وی افزود: آنچه تا امروز به صورت سنتی اتفاق افتاده این است که حاکمیت و وزارت بهداشت اگر چه در ظاهر از تولید داخل حمایت می‌کنند ولی در نحوه قیمت‌گذاری، ثبت، تأمین مواد، تخصیص ارز و مطالعات بالینی، صنعت را تنها به عنوان برآورده کننده نیازهای وزارت بهداشت می‌شناسند و تا حدی اجازه رشد به آن می‌دهند که نیازهای داخلی برطرف شود.

عبداللهی اصل با عنوان این مطلب که اکثر صادرات دارویی کشور مربوط به داروهای بایوتک است، گفت: تصمیم گیران و سیاست‌گذاران کشور با اطلاع از ظرفیت‌های بالای صنایع بایوتک باید به این نگرش برسند که نباید به بهانه نداشتن بودجه کافی در وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه گر، یا محدودیت ارز دولتی، صنعت دارویی را گرفتار فرایندهای اداری کنند.

وی افزود: باید سخت‌گیری در تدوین فهرست دارویی و قیمت‌گذاری دستوری متوقف شود. زیرا این قبیل اقدامات در نهایت تأمین سلامت مردم را دچار مخاطره کرده و صنعت داروسازی کشور را نیز دچار مشکل خواهد ساخت.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.