پسوریازیس زمانی اتفاق می ‌افتد که سلول‌های پوست خیلی سریع بازسازی می ‌شوند. این بیماری تغییرات زیادی دارد که برخی از آن ها با بیماری های جدی مانند آرتریت و بیماری های قلبی مرتبط است. پسوریازیس معمولا به صورت لکه های قرمز و پوسته پوسته شدن پوست ظاهر می شود که در هنگام خراشیدن یا خاراندن، فلس های نقره ای ریز از محل عارضه جدا می شود. متاسفانه برخی از افراد به شکل خاصی از آرتریت مرتبط با این بیماری مبتلا می شوند.

تخمین زده می شود که ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند که مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد.

باید توجه داشت که این بیماری در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما معمولاً در بازه زمانی ۲۰ تا ۵۰ سالگی فرد ظاهر می شود. در حالی که سلول های طبیعی پوست هر سه تا چهار هفته یکبار تعویض می شوند، افراد مبتلا به پسوریازیس هر سه تا هفت روز یک بار سلول های جدید ایجاد می کنند. درمان‌های کنونی عمدتاً شامل استفاده روزانه از کرم ‌های حاوی ویتامین D یا پمادهای استروئیدی است.

پروفسور خوزه شر استاد نیویورک و محقق ارشد این مطالعه، در رابطه با یافته های به دست آمده توضیح می‌دهد: هدف اولیه ما یافتن سیگنال ‌های مولکولی قابل اندازه‌ گیری بود که می ‌توانست به ما بگوید چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به پسوریازیس شدید بوده و همچنین چه کسانی در معرض خطر بالاتر ابتلا به اختلالات مرتبط با پسوریازیس مانند آرتریت و بیماری‌های قلبی عروقی هستند. با یافتن سیگنال‌ هایی با پیامد های سیستمیک بالقوه، ما در حال کار برای درک این موضوع هستیم که چگونه التهاب پوست می ‌تواند منجر به بیماری گسترده‌ ای شود که سایر اندام‌ ها را تحت تأثیر قرار می‌ دهد.

این تیم تحقیقاتی ویژگی ‌های غیر قابل مشاهده التهاب را در بیماران ترسیم و سپس این ویژگی‌ ها را در موارد افزایش شدت مقایسه کردند. یافته های این مطالعه می تواند توضیح دهد که چگونه التهاب موضعی پوست می تواند اثرات گسترده ای بر سایر اعضای بدن داشته باشد.

باید توجه داشت که تعداد قابل توجهی از بیماران پسوریازیس (تا ۲۰ درصد) در نهایت دچار التهاب در مفاصل می شوند که به عنوان آرتریت پسوریاتیک شناخته می شود. این مطالعه همچنین ممکن است روشن کند که چرا پسوریازیس می تواند باعث دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی و بیماری التهابی روده شود.

گفتنی است طی این مطالعات، دانشمندان گروه ‌هایی از سلول‌ ها به نام فیبروبلاست را شناسایی کردند که همراه با ماکروفاژها (نوعی گلبول سفید) تنظیم ‌کننده‌ های کلیدی التهاب محسوب می شوند. بررسی ها نشان می دهد این سلول ها در موارد شدید پسوریازیس در لایه های فوقانی پوست شیوع بیشتری دارند. به گزارش سیناپرس، علاوه بر این، فعالیت ژن مرتبط با متابولیسم و کنترل سطوح لیپید و عواملی که در دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی مختل می ‌شوند در ده ها مسیر مولکولی در نمونه‌های پوستی ۱۴ بیمار وجود داشته و ژن ها حتی در پوست شفاف و دور از هر ضایعه بیماران نیز دیده می شود.

دکتر شروتی نایک، از پژوهشگران ارشد مطالعه فوق در این رابطه می‌گوید: مطالعه ما به عنوان یک منبع ارزشمند برای جامعه علمی عمل و جامع ‌ترین آرشیو از ویژگی‌ های سلولی و مولکولی مربوط به پوست بیمار و سالم را ارائه می ‌کند.

تخمین زده می شود که ۱۲۵ میلیون نفر در سراسر جهان به بیماری پسوریازیس مبتلا هستند که مردان و زنان را به طور مساوی تحت تأثیر قرار می دهد. در حال حاضر، ابزارهای تشخیصی به جای بررسی اثرات سیستمیک و مولکولی ضایعات پوستی، به شدت بر روی علائم قابل مشاهده ضایعات پوستی تمرکز می کنند. در حالی که بسیاری از درمان‌های موجود، از جمله استروئیدها و داروهای سرکوب‌ کننده سیستم ایمنی، التهاب و علائم را کاهش می‌دهند، اما به دلایل اصلی بیماری نمی‌پردازند. شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Science Immunology منتشر شده است.

بیشتر بخوانید:

خاصیت فراوان لیمو ترش یخ‌زده

این ویتامین فشار خون را کاهش می‌دهد

۲۳۳۲۳۶

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.