مدیک بلاگ
زیبایی

معرفی تکنیک های درمان سریع آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی زمانی اتفاق می افتد که پوست بدون محافظت در معرض نور خورشید قرار گیرد. آفتاب سوختگی در مراحل اول علائم خاصی ندارد، اما اگر آفتاب سوختگی با علائمی مانند التهاب پوست همراه باشد، باید بدانید که آفتاب تاثیر زیادی روی پوست دارد. در مورد آفتاب سوختگی، ممکن است پوست خشک شود و ناحیه سوخته داغ شود. در این مقاله روش های مراقبت از پوست پس از آفتاب سوختگی و 10 تکنیک درمان آفتاب سوختگی را بررسی می کنیم، با ما همراه باشید.

درمان آفتاب سوختگی

متأسفانه، جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی تنها راه این می باشد که به‌مدت زیادی در معرض نور زیاد خورشید قرار نگیریم، ولی جهت درمان آفتاب سوختگی و بهتر شدن وضعیت زخم‌های آن روش هایی وجود دارد. در ادامه به معرفی تکنیک هایی خواهیم پرداخت که به راحتی قابل اجرا می باشند و برطرف شدن آفتاب سوختگی را به صورت طبیعی ممکن خواهد ساخت.

نشانه های آفتاب سوختگی

مقدار آفتاب ‌سوختگی قادر خواهد بود از کم تا خیلی زیاد متغییر باشد. مقدار این عارضه به پوست و مدت زمان قرار گرفتن در  معرض نور خورشید بستگی خواهد داشت. این عارضه‌ دردناک، عامل خیلی مهمی در ایجاد سرطان پوست به شمار خواهد رفت. نشانه های این عارضه از شخصی به شخص دیگر فرق خواهد داشت. برخی اوقات آفتاب ‌سوختگی قادر خواهد بود موجب تاول گردد. نشانه های آفتاب‌سوختگی خفیف قرمزی پوست و درد می باشد.

احتمال دارد تا چند ساعت پس از سوختگی پوست با آفتاب قرمزی آن را متوجه نشوید. پس از حدود ۴ تا ۷ روز، پوست احتمال دارد دچار پوسته‌‌پوسته شدن گردد. نشانه های آفتاب‌ سوختگی شدید عبارتند از:

آفتاب ‌سوختگی قادر خواهد بود در کمتر از ۱۵ دقیقه اتفاق بیفتد. پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، پوست احتمال دارد در طول ۳۰ دقیقه قرمز شود، اما این مسئله اصولا ۲ تا ۶ ساعت زمان خواهد برد. درد پس از ۶ تا ۴۸ ساعت اتفاق خواهد افتاد. پوسته پوسته شدن پوست و خارش احتمال دارد تا چند هفته زمان ببرد.

جهت جلوگیری از آفتاب سوختگی تنها راه این می باشد که به‌مدت زیادی در معرض نور شدید خورشید نباشیم.

بیشتر بخوانید: مقاله روش صحیح آفتاب گرفتن بدون سوختگی . آسیب به پوست 

چه موقعی جهت آفتاب سوختگی باید به پزشک مراجعه نماییم؟

درمان‌ پوست آفتاب سوخته

اگر شما دچار آفتاب سوختگی شده اید، نگران نباشید. اگر چه همه آسیب‌های خورشید به پوست برگشت ‌پذیر نخواهد بود، با این وجود درمان‌های خیلی اثرگذاری جهت آفتاب سوختگی در دسترس می باشد.

پماد آنتی اکسیدان

لوسیون‌ها و کرم‌های موضعی دارای ویتامین C، E و رسوراترول انتخاب‌های خیلی خوبی جهت مقابله با آفتاب‌سوختگی می باشند. آنتی اکسیدان ‌ها دارای قابلیت نفوذ  خیلی بالا یی در پوست و ترمیم آن می باشند و تولید رادیکال‌های آزاد خطرناک را به سلول‌ های پوست کاهش می دهند. آنتی اکسیدان‌ها با سالم نگه داشتن پوست علائم پیری را نیز کمتر خواهند کرد.

لیزر

جوانسازی پوست با لیزر جایگزین لایه بردار‌های شیمیایی خواهد بود و درد کمتری را به وجود خواهد آورد، زمان بهبود بعد از آن کوتاه ‌تر می باشد و معمولا مقرون به صرفه ‌تر خواهد بود. بی ‌حسی موضعی پیش از درمان انجام میگیرد تا بیمار در طی لیزردرمانی راحت باشد. بخش مورد نظر ضدعفونی می گردد و پوشانده خواهد شد. متخصص لیزر را به صورتی ثابت به سوی نقص ‌های پوستی خواهد تاباند. بخش های بیرونی پوست به علت دریافت نمودن انرژی بخار خواهند شد و واکنش التیامی بدن تحریک می گردد.

در بیش تر موارد باید چند جلسه درمان انجام گیرد. قرمزی اولیه بعد از تقریبا یک روز رفع خواهد شد. نتایج بیش تر بعد از چند جلسه خود را نشان خواهد داد. هدف از جوان سازی پوست با لیزر جوان تر کردن و شاداب تر شدن پوست می باشد. بیمار باید توقع منطقی از درمان داشته باشد و بداند که لیزر درمانی نقص‌ها را کمتر خواهد کرد و آن ها را کاملا از بین نخواهد برد.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

آی پی ال (IPL)

نور را در بازه ۴۰۰ تا ۷۰۰ نانومتر به لکه‌ های صورت و مویرگ‌های قرمز می تابانند. آی پی ال جهت درمان آفتاب سوختگی و قرمزی پوست خیلی مفید می باشد. IPL کلاژن‌ سازی را نیز تا میزان زیادی تحریک خواهد کرد و خطهای ظریف پوست را کمتر می کند. در این درمان بیماران باید چهار هفته پیش از درمان و یک هفته بعد از درمان از نور خورشید اجتناب نمایند.

ژل خنک کننده پیش از درمان بر پوست اعمال می گردد، بعد از آن پالس ‌های نور از طریق دستگاه نوری به بخش های مورد نظر تابانده خواهد شد. بیماران حسشان را موقع درمان مثل مانند برخورد کش به پوست توصیف می نمایند. ورم یا داغی پوست بعد از درمان عادی می باشد. پوست به تدریج بهبود می یابد.

میکرودرم ابریژن

متخصص در تکنیک میکرودرم ابریژن پوست آسیب ‌دیده را از طریق خراش دادن برخواهد داشت. میکرودرم یک درمان غیرتهاجمی و غیرجراحی می باشد که در آن جهت برداشتن لایه‌ های رویی از سلول‌ های متراکم مرده از کریستال‌ های ظریف و مکش استفاده خواهد شد. این درمان موجب تولید الاستین و کلاژن تازه خواهد شد و پوستی  روشن ‌تر و درخشان ‌تر خواهید داشت.

پیشگیری از آفتاب‌ سوختگی

بهترین روش پیشگیری از آفتاب ‌سوختگی این می باشد که چگونگی مواجهه با نور خورشید را مدیریت نمایید. این امر شامل این موارد خواهد شد:

منبع: پرشین طب

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

چه عواملی بر قیمت لیفت سینه (breast lift) تاثیر گذار

پزشک
1 سال قبل

بهترین راه برای درمان بیماری ویتیلیگو و لک و اسکار

پزشک
3 ماه قبل

بهترین جراح بینی در تهران

پزشک
12 ماه قبل
خروج از نسخه موبایل