مدیک بلاگ
زیبایی

چکار کنیم که ناخن ها زود بلند شود؟

داشتن ناخن های بلند و مرتب زیبایی را به دست های شما اضافه می کند. به همین دلیل اغلب  خانم ها دوست دارند ناخن های بلند، محکم و مرتبی داشته باشند. در این مطلب راه های مختلفی برای بلند شدن ناخن ها، تقویت و استحکام آنها پیشنهاد شده است.

نکاتی برای تقویت و رشد سریع ناخن ها

ناخن های قوی و سالم به عنوان یکی از شاخص های مهم برای سلامتی شناخته می شود، اما برخی اوقات ناخن های ما آنقدرها که دوست داریم محکم و سالم نیستند، اما می توان با تغییر سبک زندگی و عادات خود به تقویت ناخن ها کمک کرد. به گزارش هلث لاین، در اینجا چند نکته برای تقویت و بلند کردن ناخن ها در کمترین زمان توضیح داده شده است.

مخلوط لیموترش و شکر

مواد لازم :

نحوه ی تهیه و استفاده ی مواد :

آب لیمو ترش را بگیرید و با شکر مخلوط کنید، بهتر است در مخلوط کن بریزید تا به خوبی مخلوط شوند. مواد را با پنبه یا گوش پاک کن هر شب قبل از خواب به روی ناخن های دست و پایتان بمالید و صبح با اب گرم بشویید . اگر روزها این کار را انجام می دهید حداقل باید مواد تا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه روی ناخن هایتان بماند و سپس بشویید. این کار باعث افزایش سرعت رشد ناخن ها می شود.

هیدراته بمانید

نوشیدن آب کافی برای سلامتی گزینه ضروری محسوب می شود و سلامت ناخن نیز از این قاعده مستثنی نیست. بدون رطوبت کافی ناخن ها شکننده و اطراف آن نیز پوسته پوسته می شود، بنابراین نوشیدن آب کافی به حفظ رطوبت و تقویت استحکام آن کمک می کند.

به رژیم غذایی خود توجه کنید

برای تقویت و استحکام ناخن ها از رژیم غذایی سالم و متنوعی استفاده کنید، همچنین مصرف مولتی ویتامین همراه با مواد معدنی مناسب را در برنامه روزانه خود بگنجانید. یک رژیم غذایی با کمبود ویتامین ها و مواد معدنی مهم می تواند کل بدن از جمله ناخن ها را تحت تاثیر قرار دهد.

مراقب محصولات مورد استفاده خود باشید

بسیاری از لاک ها یا محصولات مراقبتی از ناخن حاوی مواد شیمیایی سختی هستند که باعث ضعیف شدن ناخن ها می شوند به عنوان مثال، از پاک کننده لاک ناخن حاوی استون خودداری کنید زیرا به ناخن آسیب می رساند، بنابراین به دنبال گزینه های سالم باشید.

در صورت امکان از ژلیش یا اکریلیک ناخن خودداری کنید

در حالی که از این موارد به عنوان گزینه آسانی برای افرادی که در رشد ناخن های خود مشکل دارند استفاده می شود، اما استفاده مکرر از آنها باعث ضعیف یا کنده شدن ناخن ها می شود. در صورت تمایل به استفاده از آنها انجام این کارها را به هر چند وقت یک بار محدود کنید.

به صورت محدود از لاک استفاده کنید

در همین راستا اگرچه لاک زدن ناخن ها باعث زیبایی آنها می شود، اما ناخن ها باید نفس بکشند. استفاده مداوم از لاک حتی لاک غیرسمی باعث ضعف ناخن می شود.

پس از مدت یک هفته استفاده از لاک روی ناخن ها، آنها را با پاک کننده بدون استون پاک کرده سپس اجازه دهید ناخن ها به مدت یک هفته بدون لاک باشند و نفس بکشند.

ناخن های خود را کوتاه نگه دارید

ناخن های بلند به احتمال زیاد شکسته و دچار مشکلاتی می شوند در حالی که ناخن های کوتاه تر کمتر خرد می شوند، ترک یا شکاف می خورند و به استحکام آنها نیز کمک می کند.

از ناخن ها برای انجام کارها استفاده نکنید

از ناخن های خود برای انجام دادن برخی کارها از جمله باز کردن قوطی نوشابه یا گیره کاغذ استفاده نکنید. استفاده از ناخن به عنوان ابزار منجر به شکستن و خرد شدن آن می شود که به نوبه خود ناخن ها را ضعیف می کند.

از لوسیون ناخن استفاده کنید

بعد از پاک کردن لاک اگر الکل روی ناخن ها باقی مانده یا اگر فکر می کنید به اندازه کافی هیدراته نیستید از کرم دست استفاده کنید و می توانید لوسیون ناخن روی آنها بمالید تا اطمینان حاصل کنید ناخن ها به اندازه کافی مرطوب هستند این کار را بهتر است هر بار که دست خود را می شویید، انجام دهید.

از برخی محصولات استفاده نکنید

در صورت استفاده از ضدعفونی کننده دست بهتر است آن را روی ناخن ها اسپری نکنید و از زیاده روی در انجام این کار نیز خودداری کنید. استفاده مداوم از ضد عفونی کننده دست برای ناخن ها فاجعه بار است به این دلیل که ضدعفونی کننده ناخن ها و دست ها را خشک می کند و منجر به شکنندگی ناخن ها می شود.

ناخن های خود را به شیوه درست کوتاه کنید

وان دایرکشن فقط نام یک گروه موسیقی نیست بلکه کوتاه کردن ناخن ها با حرکات عقب و جلو مانند اره باعث ضعیف شدن ناخن ها می شود، بنابراین باید ناخن ها را در یک جهت و با شیوه درست کوتاه کنید. ناخن ها باید برای جلوگیری از ضعیف شدن در یک جهت کوتاه شوند.

با احتیاط از محصولات تمیز کننده استفاده کنید

هنگام نظافت خانه از دستکش لاستیکی استفاده کنید. بسیاری از محصولات یا دستمال های تمیز کننده حاوی مواد شیمیایی هستند که ناخن را ضعیف می کنند. دستکش به شما به جلوگیری از تماس با این مواد شیمیایی کمک می کند.

شامپوی خود را با دقت بیشتری انتخاب کنید

اگر از شامپویی استفاده می کنید که باعث ضعیف شدن یا شکنندگی ناخن ها می شود بهتر است شامپوی خود را برای چند هفته عوض کنید تا ببینید آیا تغییری مشاهده می کنید یا خیر.

با دکتر خود صحبت کنید

اگر طی چندین هفته برخی از موارد بالا را امتحان کردید، اما هیچ تغییری در وضعیت ناخن های خود مشاهده نکردید بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه کنید. وی می تواند با معاینه ناخن ها و سوال درباره سلامت شما روند درمانی مناسبی را تجویز کند.

به ناخن های خود توجه کنید

ناخن های ما پیام های زیادی به دیگران ارسال می کنند و ناخن های ضعیف یا شکننده حتی می تواند شما را از وضعیت خود آگاه کند. خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای تقویت ناخن ها و اصلاح آنها انجام دهید.

در صورت امتحان چندین روش و عدم دریافت نتیجه دلخواه به پزشک مراجعه کنید. شاید یک بیماری زمینه ای باعث نازک یا شکننده شدن ناخن ها شده که با درمان علت اصلی ناخن ها دوباره محکم می شوند.

چگونه ناخن های خود را بلند کنیم؟

در کنار تقویت و حفظ سلامت ناخن بلند شدن آنها نیز برای برخی افراد گزینه مهمی محسوب می شود. در ادامه برخی از راهکارهای طبیعی برای افزایش رشد سریع ناخن ها توضیح داده می شود. برای ضمن حفظ سلامت ناخن ها کارهایی برای رشد سریع آنها نیز وجود دارد که به کلاژن سازی و استحکام ناخن ها کمک می کند.

ناخن ها را باید تمیز و خشک نگه دارید

تمیز و خشک نگهداشتن ناخن ها مانع رشد قارچ ها، باکتری ها و دیگر موجودات زنده زیر ناخن ها می شود. در صورت استفاده از مواد شیمیایی از دستکش های لاستیکی حاوی لایه پنبه ای استفاده کنید و از تماس طولانی مدت ناخن ها با مواد شیمیایی خودداری کنید.

ناخن ها را به طور مرتب سوهان بکشید

برای سوهان کشی و مانیکور ناخن ها از یک قیچی مانیکور تیز استفاده کنید. ناخن ها را به صورت صاف و سر گرد کوتاه کنید. به خاطر داشته باشید ناخن ها را هنگامی که نرم و مرطوب هستند کوتاه کرده و سوهان بکشید.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

برای سلامت و تقویت ناخن ها مصرف مقادیر زیاد پروتئین را در برنامه غذایی خود بگنجانید. برخی از این مواد غذایی شامل مرغ، گوشت گاو و بره، ماهی، اسفناج و سایر سبزیی های سرشار از پروتئین هستند.

مواد غذایی که باعث استحکام و رشد ناخن می شوند

برای داشتن ناخن های سالم و براق این مواد غذایی را در رژیم خود بگنجانید.

تخم مرغ

پروتئین موجود در تخم مرغ باعث استحکام استخوان های بدن، مو و ناخن ها می شود، همچنین سرشار از بیوتین، ویتامین D و B12 است. بیوتین ضمن کمک به استحکام ناخن ها شکنندگی آنها را کاهش می دهند.

جو دوسر

مواد معدنی موجود در بلغور جو دوسر مانند زینک و مس برای رشد و سلامت ناخن و مو گزینه ضروری محسوب می شوند.

تاثیر مصرف ماهی قزل آلا بر رشد ناخن ها

مواد مغذی موجود در ماهی قزل آلا در استحکام استخوان و رشد ناخن ها نقش بسزایی دارد. علاوه بر این، ویتامین  D موجود در آن نیز برای رشد استخوان ها نیز گزینه مفیدی محسوب می شود.

لوبیا

بیوتین موجود در لوبیا در رشد ناخن ها نقش دارد، بنابراین در رژیم غذایی خود از لوبیا زیاد استفاده کنید.

دانه های گل آفتابگردان

مواد معدنی و مغذی مانند منگنز و مس موجود در دانه های گل آفتابگردان تولید بافت همبند در غضروف و استخوان را افزایش می دهند.

بهترین ویتامین ها برای رشد ناخن

ویتامین B9 یا اسید فولیک

ویتامین B9 یا اسید فولیک برای رشد سلول ها و ناخن ها گزینه لازم و ضروری محسوب می شود. مواد غذایی مانند تخم مرغ، سبزی های دارای برگ سبز، گوشت ها و مرکبات سرشار از اسید فولیک هستند. مصرف 400 تا 500 میلی گرم اسید فولیک برای داشتن ناخن های سالم در روز توصیه می شود.

ویتامین C

ویتامین C برای تولید کلاژن و کمک به استحکام ناخن ها گزینه حیاتی محسوب می شود، بنابراین کمبود آن باعث شکنندگی و کند شدن رشد ناخن می شود. ویتامین C در برخی میوه ها و سبزی ها مانند لیمو ترش، پرتقال، لیمو، زغال اخته، توت فرنگی، گوجه فرنگی و سبزی های دارای برگ سبز یافت می شود.

ویتامین H ( بیوتین)

بیوتین به رشد مو، پوست و ناخن ها کمک می کند و به شکل مکمل و مواد غذایی نیز یافت می شود. برخی منابع حاوی بیوتین شامل ماهی قزل آلا، آووکادو و موز است.

ویتامین A

ویتامین A برای ساخت بافت ها، دندان ها، ناخن ها و استخوان ها بسیار اهمیت دارد، همچنین آنتی اکسیدان موجود در این ویتامین باعث سم زدایی بدن می شود.

برخی مواد غذایی حاوی ویتامین A شامل اسفناج، گریپ فروت، سیب زمینی شیرین و سیب است. جگر، شیر و تخم مرغ نیز حاوی ویتامین A به نسبت زیاد است.

نکات طلایی برای رشد ناخن

برای ناخن ها و دستان خود از مرطوب کننده استفاده کنید

برای ناخن ها و دستان خود از مرطوب کننده استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده ضمن جلوگیری از خشکی ناخن ها باعث  بلندتر شدن و محکم تر شدن آنها می شوند. علاوه بر این، به رشد سالم ناخن ها نیز کمک کنند. هنگام استفاده از لوسیون برای دست ها آن را روی ناخن ها و  کوتیکول آن ماساژ دهید.

پس از شستن دست ها از لوسیون استفاده کنید زیرا صابون باعث از بین رفتن چربی های طبیعی محافظ ناخن ها می شود و آنها را بیشتر در معرض شکنندگی قرار می دهد.

بیشتر بخوانید:مصرف دارچین در طول بارداری + فواید و عوارض آن

درمان های موثر برای رشد ناخن

مقداری روغن زیتون را گرم کرده قبل از خواب روی ناخن ها و کوتیکول ها بمالید. 4 تا 5 دقیقه ماساژ داده و تمام شب دستکش پنبه ای بپوشید می توان این روش درمانی را یک بار در روز انجام داد.

روغن زیتون ضمن نفوذ به ناخن ها و پوست باعث تغذیه ناخن ها می شود. ویتامین E موجود در روغن زیتون برای بهبود گردش خون، ترمیم ناخن های آسیب دیده و افزایش قدرت و رشد سریع تر ناخن مفید است.

مصرف مکمل بیوتین

بیوتین یکی از انواع ویتامین های B  است که به عنوان ویتامین دوستدار مو و ناخن شناخته می شود. نتایج پژوهش ها حاکی از این است که این مکمل تاثیر بسزایی بر سلامت موها و مراقبت از ناخن ها دارد. بیوتین در مواد غذایی زیر یافت می شود:

بیوتین که به عنوان ویتامین H یا B7 نیز شناخته می شود یکی از ویتامین های گروه B است. از آنجا که این ویتامین محلول در آب است توسط بدن ذخیره نمی شود، بنابراین باید آن را به صورت روزانه مصرف کنید.

بیوتین ضمن تقویت مو و ناخن به عملکرد صحیح سیستم عصبی بدن نیز کمک می کند. این ماده مغذی را می توان در مواد غذایی مانند ماهی ساردین، تخم مرغ پخته شده و حبوبات یافت یا اینکه می توان از ویتامین B یا مکمل ها نیز استفاده کنید. البته قبل از مصرف مکمل بیوتین با پزشک خود درباره بی خطر بودن آن برای خود مشورت کنید.

تاثیر بیوتین برای افزایش رشد ناخن

بیوتین به عنوان نوعی ویتامین خانواده B به تقویت ناخن ها و مو کمک می کند. بر اساس برخی مطالعات در فاز انسانی مصرف مکمل بیوتین به صورت روزانه برای تقویت ناخن ها گزینه مناسبی محسوب می شود.

برخی مواد غذایی سرشار از بیوتین شامل مخمر آبجو، تخم مرغ پخته شده، ساردین، غلات کامل، آجیل و کره های آجیلی، گل کلم، موز، قارچ و سویا و انواع لوبیا است.

ماساژ روغن زیتون

روغن زیتون نه تنها برای پوست و مو بلکه تاثیر زیادی بر رشد ناخن ها دارد. به عبارت دیگر روغن زیتون یکی از بهترین و موثرترین مواد طبیعی شناخته شده برای تقویت و رشد سریع ناخن ها است.

برای تقویت ناخن ها با روغن زیتون، بهتر است ابتدا روغن زیتون را حرارت دهید و هر شب قبل از خواب دست ها و ناخن های خود را با آن ماساژ دهید. روغن زیتون نه تنها ناخن ها را مرطوب نگه می دارد بلکه از خشک شدن و شکنندگی آنها جلوگیری می کند.  این روش را هر روز تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

سیر درمانی

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما سیر به رشد ناخن ها کمک می کند. در حقیقت سیر یکی از بهترین داروهای درمانی در طبیعت است. سیر سرشار از سلنیوم است و هنگامی که بدن ما فاقد سلنیوم باشد رشد و استحکام ناخن ها ضعیف می شود.

برای تقویت رشد و استحکام ناخن ها، سیر را رنده کنید و یا برش بزنید و یک یا دو بار در هفته ناخن های خود را با سیر ماساژ دهید. سپس بگذارید تا خشک شود. ناخن ها آب سیر را به خود جذب می کنند و از درون تغذیه می شوند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل حاوی مواد مغذی مهمی است که برای تقویت، حفظ رطوبت و همچنین درمان قارچ ناخن و عفونت های کوتیکول مفید است. در حقیقت یکی از روش های درمانی خانگی برای رشد و تقویت ناخن ها استفاده از روغن نارگیل است.

برای تقویت ناخن ها شب ها قبل از خواب دست ها و ناخن های خود را با روغن نارگیل ماساژ دهید. همچنین می توانید ¼ فنجان روغن نارگیل ارگانیک، ¼ فنجان عسل و 4 قطره اسانس رزماری را با هم مخلوط کنید و حدود 20 ثانیه آن را گرم کنید، پس از آن ناخن های خود را به مدت 15 دقیقه در آن بگذارید.

روغن نارگیل برای رشد ناخن

مقداری روغن نارگیل را گرم کرده سپس با آن دست ها و ناخن ها را هر شب قبل از خواب ماساژ دهید. توصیه می شود ماساژ برای بهبود جریان خون به صورت دورانی انجام شود.

4/1 فنجان روغن نارگیل ارگانیک، 4/1 فنجان عسل و 4 قطره روغن رزماری را باهم ترکیب کرده سپس به مدت 18 تا 20 ثانیه آنها را گرم کنید. ناخن ها را حدود 15 تا 18 دقیقه داخل این ترکیب قرار دهید و این روش درمانی را هفته ای یک با دو بار استفاده کنید.

روغن نارگیل برای رشد سالم ناخن ها گزینه بسیار مفیدی محسوب می شود که به دلیل دارا بودن مواد مغذی باعث استحکام ناخن ها شده و آنها را مرطوب نگه می دارد، همچنین روغن نارگیل ضمن تقویت کوتیکول ها نقش مهمی در رشد سریع تر ناخن ها ایفا می کند. علاوه بر این، برای درمان ریشه ناخن، ناخن های قارچی و عفونت های کوتیکول نیز بسیار عالی است.

روغن بادام تلخ و شیرین

یکی از مفیدترین روش های خانگی برای رشد ناخن ها استفاده از روغن بادام تلخ و شیرین است، زیرا روغن بادام یک منبع غنی از ویتامین E است که نه تنها از ترک خوردن و خشک شدن ناخن ها جلوگیری می کند بلکه رطوبت کافی را به ناخن ها می رساند.

برای استفاده از این روش، مقداری روغن بادام را بر روی دست ها و ناخن های خود بریزید و آن را ماساژ دهید و بگذارید تا روغن به خوبی جذب شود. بهتر است این روش را برای دو هفته هر روز تکرار کنید تا نتیجه ایده آل بگیرید.

نوشیدن آب

آب نقش مهمی برای سلامت بدن و ناخن ها دارد. به همین دلیل فراموش نکنید که باید روزانه هشت لیوان آب بنوشید. با پیروی از این نکات ساده خیلی زود متوجه تغییر در سلامت ناخن های خود خواهید شد.

آب پرتقال

آب پرتقال به دلیل داشتن ویتامین C  و اسیدفولیک به رشد و تقویت ناخن ها کمک می کند. برای استفاده از این روش طبیعی ناخن های خود را به مدت 10 دقیقه در آب پرتقال تازه فرو کنید و سپس آنها را با آب گرم بشویید و سپس کرم مرطوب کننده به دست های خود بمالید. بهتر است از این روش روزی یک بار استفاده کنید.

لیمو

آب لیموترش و روغن زیتون را باهم مخلوط کرده و گرم کنید. حدود 10 دقيقه ناخن ها را داخل این مخلوط نگهدارید. برای دریافت نتیج سریع این روش درمانی را به صورت روزانه استفاده کنید.

در روش دیگر برش های لیموترش را حدود 5 دقیقه روی ناخن ها بگذارید سپس با آب گرم شسته و خشک کنید. استفاده از مرطوب کنند پس از این کار فراموش نکنید و می توان از آن یک بار در روز استفاده کرد.

ویتامین C و آنتی اکسیدان موجود در لیمو ترش برای محافظت از ناخن ها و از بین بردن لکه ها گزینه مفیدی است و باعث رشد و تقویت ناخن می شود. علاوه بر این، در درمان ناخن های زرد رنگ و درخشندگی و زیبایی نیز موثر است.

وازلین

وازلین به تقویت ناخن های دست و پای شما کمک می کند و می تواند ناخن ها را سفت و محکم کند. پس دست های خود را با آب و صابون بشویید و مقداری وازلین را بر روی کل دست و ناخن ها بمالید و ماساژ دهید، بگذارید 5 دقیقه بماند و سپس با آب و صابون بشویید.

بیشتر بخوانید:پس از خوردن نوشابه چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟

شیر

شیر به دلیل وجود ویتامین ها و مواد معدنی نه تنها می تواند به تقویت و رشد  ناخن ها کمک کند بلکه قادر است رنگ ناخن ها را روشن تر کند. برای اینکار باید مقداری شیر را گرم کنید و سپس ناخن های خود را به مدت ده دقیقه در آن فرو کنید، این کار باعث رشد و تقویت ناخن های شما می شود.

گوجه فرنگی و رشد ناخن

2/1 فنجان آب گوجه فرنگی و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را در یک کاسه باهم مخلوط کرده سپس به مدت 10 دقیقه روی ناخن ها بمالید. انجام روزانه ای کار برای رشد ناخن ها توصیه می شود.

ویتامین A و C موجود در گوجه فرنگی برای داشتن پوست و ناخن سالم ضروری هستند. مقدار زیاد بیوتین ضمن افزایش رشد ناخن ها آنها را براق و ضخیم نیز می کند.

حنا

حنا به رشد و تقویت ناخن ها کمک می کند. برای استفاده از حنا، مقداری پودرش را در آب خیس کنید و بگذارید که یک روز بماند و سپس با استفاده از چوب پنبه حنا را بر روی ناخن ها بمالید و بگذارید 15 تا 30 دقیقه بماند، سپس بشویید و بر روی ناخن ها کرم مرطوب کننده بمالید. حنا باعث تغییر رنگ ناخن ها می شود اما به رشد سریع و تقویت آنها کمک می کند.

روغن کتان

مقداری روغن کتان را روی ناخن ها بمالید و چند دقیقه به آرامی ماساژ دهید. چند ساعت برای حفظ رطوبت دست ها دستکش بپوشید و این کار را برای دریافت بهترین نتیجه یک یا دو بار در روز تکرار کنید.

اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن کتان باعث رشد سریع تر ناخن می شود. علاوه بر این، مواد مغذی مانند ویتامین B، پتاسیم، منیزیم، لسیتین، پروتئین و زینک برای سلامت کلی ناخن ضروری است. روغن کتان به درمان ترک خوردگی، خشکی، شکاف یا شکنندگی ناخن ها نیز کمک می کند.

از سفت کننده های ناخن استفاده کنید

نرمی ناخن ها باعث شکنندگی آنها می شود، بنابراین از سفت کننده های ناخن برای جلوگیری از شکستگی استفاده کنید. مواد تقویت کننده ناخن باعث استحکام و مانع از شکنندگی ناخن ها در کوتاه مدت می شود، اما در نظر داشته باشید استفاده طولانی مدت از مواد سفت کننده ناخن ها نیز آنها را بیشتر در معرض شکنندگی و آسیب پذیری قرار می دهند.

قرار گرفتن ناخن ها در معرض آب را به حداقل برسانید

استفاده زیاد از آب باعث ضعیف شدن و شکنندگی ناخن ها می شود، بنابراین هنگام شستن ظرف ها دستکش بپوشید و سعی کنید هنگام حمام کردن ناخن های خود را کمتر در معرض آب قرار دهید. البته رعایت این اصل همیشه هم امکان پذیر نیست، اما نکته ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مراقبت از کوتیکول

کوتیکول به عنوان بخش مهمی از ناخن از آن در برابر عفونت محافظت می کند. آسیب رسیدن به کوتیکول مانند فشار دادن به سمت پائین یا بریدن آنها بدون اینکه نرم شده باشند به ناخن ها آسیب می رساند، بنابراین ناخن های خود برای نرم شدن داخل آب گرم و صابون قرار دهید. کوتیکول ها را برای به جریان انداختن خون، ماساژ دهید و از بریدن آنها پرهیز کنید زیرا باعث خونریزی و عفونت ناخن می شود.

افزایش گردش خون برای رشد ناخن

در صورت وجود جریان خون به اندازه کافی در دست ها ناخن ها بلندتر شده و سریع تر نیز رشد می کنند. اگر اغلب از دست های سرد رنج می برید به احتمال زیاد دچار مشکل در گردش خون در ناحیه دست ها هستید.

ورزش به عنوان یک روش عالی برای افزایش گردش خون محسوب می شود. بهتر است 5 بار در هفته به مدت 30 دقیقه پیاده روی انجام دهید و ضمن نوشیدن آب کافی از مصرف نمک زیاد پرهیز کنید.

رشد سریع ناخن ها با تغذیه

مواد غذایی حاوی کلسیم و بیوتین مانند بادام برای درمان ناخن شکننده و خشک و همچنین رشد سریع ناخن ها کمک کننده هستند. همچنین مواد غذایی شامل آهن و پروتئین مانند عدس و لوبیا و سبزیجات سبز مانند اسفناج، کلم بروکلی، کاهو کمک می کنند تا ناخن های زیبا، سالم و محکمی داشته باشید.

چند نکته بهداشتی برای داشتن ناخن های زیبا

روش های پیشگیری از شکستن ناخن ها

اجتناب از مواد شوینده خانگی

قرار گرفتن ناخن ها در معرض مواد شوینده خانگی باعث نازک و خشک شدن می آنها می شود. هنگام استفاده از این مواد شیمیایی مضر از دستکش استفاده کنید و از مصرف پاک کننده های لاک ناخن حاوی استون پرهیز کنید.

مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مناسب

ناخن ها به مواد مغذی مناسب برای رشد و استحکام نیاز دارند. ویتامین C برای تولید کلاژن مورد نیاز است تا بدن  از آن برای رشد ناخن ها استفاده کند.

از آنجا که بدن قادر به تولید ای ویتامین نیست، بنابراین از مواد غذایی حاوی این ویتامین استفاده کنید. برای جلوگیری از شکنندگی ناخن سبزیجات دارای برگ سبز، گوشت قرمز بدون چربی وآجیل ها را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

داشتن یک نوع روغن تقویتی در خانه

برای مرطوب ماندن ناخن ها و تقویت آنها برای رشد استفاده از یک روغن تقویتی بسیار مهم  است. روغن نارگیل و زیتون بهترین روغن ها برای رشد ناخن محسوب می شوند زیرا شامل مواد مغذی برای افزایش گردش خون به ناخن ها و ترمیم ناخن های آسیب دیده هستند. پیشنهاد می شود یک بار در هفته بیش از 10 دقیقه ناخن ها را داخل این روغن ها قرار دهید.

ترجمه و گزارش: الهه زارعی


سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

بوتاکس گونه، راهی برای از بین بردن افتادگی پوست در

پزشک
11 ماه قبل

خواص روغن آرگان برای پوست و زیبایی

پزشک
10 ماه قبل

۱۱ بهترین ماسک برای جوش های صورت

پزشک
10 ماه قبل
خروج از نسخه موبایل