مدیک بلاگ
سلامت

چقدر آب بنوشیم تا با کمبود آب بدن مواجه نشویم؟

دکتر مجتبی فراهانی گفت: کمبود آب در بدن می‌تواند از طریق علائمی مانند احساس تشنگی شدید و خشکی دهان, کاهش تولید ادرار یا رنگ تیره ادرار, خشکی و کوچک شدن پوست, سردرد, خستگی و ضعف عمومی, تاری دید, سردرد و سرگیجه بروز پیدا کند. در آزمایشات نیز کمبود آب می‌تواند از طریق اندازه‌گیری غلظت ادرار، اندازه‌گیری املاح موجود در خون و اندازه‌گیری وزن بدن مشخص شود.

این پزشک عمومی بیان کرد: کمبود آب می‌تواند عوارض جدی و مختلفی برای بدن ایجاد کند که از جمله‌ آن ها می‌توان به خشکی پوست و لب‌ها, اختلال در عملکرد کلیه‌ها و تشدید علائم کیسه صفرا, کاهش حجم خون و ایجاد خطر انسداد عروق خونی, مشکلات گوارشی مانند یبوست, عوارض ناشی از گرمای بیش از حد و افت فشار خون, کمبود الکترولیت‌ها (مثل سدیم و پتاسیم) در خون, اختلالات ترمورگولاسیون (کنترل دمای بدن), سرگیجه و عدم تمرکز و عوارض برای سیستم قلبی و عروقی مانند تشدید بیش‌فعالی قلب اشاره کرد.

این پزشک گفت: میزان مصرف آب بستگی به شرایط هوا، سطح فعالیت جسمانی، سن، جنسیت و ویژگی‌های فردی دارد. در شرایط گرما و تعریق بالا، بدن بیشتر نیاز به آب دارد تا جبران میزان آبی که از دست می‌دهد، اتفاق بیفتد. معمولاً توصیه می‌شود هر فرد روزانه حداقل حدود ۸ لیوان (حدود ۲ لیتر) آب مصرف کند. این میزان برای بزرگسالان به طور کلی مناسب است.

بیشتر بخوانید:

دمنوش‌های گیاهی برای کاهش نفخ

تخم‌مرغ قهوه‌ای مقوی‌تر است یا تخم‌مرغ سفید؟

قند خون بالا و پایین چه اثراتی بر بدن ما دارد؟

۴۷۲۳۶

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

انواع سردردها را بشناسید/ این سردردها را جدی بگیرید

پزشک
8 ماه قبل

درمان زودهنگام “اگزما” منجر به کاهش حساسیت غذایی خواهد شد

پزشک
12 ماه قبل

متهم ردیف اول مسمومیت‌ها هنوز مفقود است

پزشک
12 ماه قبل
خروج از نسخه موبایل