مدیک بلاگ
سلامت

نشانه‌های حمله قلبی در زنان/ این علائم را جدی بگیرید

حمله قلبی یک رویداد تهدید کننده زندگی است که به دلیل اختلال در جریان خون به قلب ایجاد می شود. دانستن علائم خاص حمله قلبی می تواند به فرد کمک کند زودتر به دنبال مراقبت پزشکی باشد که ممکن است جان او را نجات دهد. همچنین، زیست شناسی زنان عوامل خطر منحصر به فردی را برای حمله قلبی ایجاد می کند، زیرا برخی از بیماری هایی که خطر را افزایش می دهند، مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)، در زیست شناسی مردان وجود ندارد.

علائم حمله قلبی در زنان

درد قفسه سینه شایع ترین علامت حمله قلبی است. بسیاری از مردم انتظار دارند که حمله قلبی به طور ناگهانی رخ دهد؛ اما تحقیقات نشان می دهد که زنان چندین هفته قبل از حمله قلبی علائم را تجربه می کنند. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۳ بر روی ۵۱۵ زن که حمله قلبی را تجربه کرده بودند منتشر شد، گزارش داد که ۸۰ درصد از زنان حداقل ۴ هفته قبل از حمله قلبی حداقل ۱ علامت داشتند. علائم ممکن است ثابت باشند یا بیایند و بروند و همچنین ممکن است خواب را مختل کنند. برای زنی که هر یک از این علائم را تجربه می کند ضروری است که فوراً به دنبال کمک باشد، زیرا حملات قلبی بدون توجه به خفیف یا شدید بودن علائم می تواند کشنده باشد.

هشت مورد از علائم حمله قلبی احتمالی عبارتند از:

۱. درد قفسه سینه

شایع ترین علامت حمله قلبی در مردان و زنان، درد یا ناراحتی قفسه سینه است. ممکن است اینگونه توصیف شود:

با این حال، زنان می توانند بدون داشتن هیچ گونه ناراحتی در قفسه سینه، حمله قلبی را تجربه کنند. حدود ۲۹.۷ درصد از زنانی که در مطالعه ۲۰۰۳ مورد بررسی قرار گرفتند، در هفته های قبل از حمله، ناراحتی قفسه سینه را تجربه کردند. همچنین ۵۷ درصد در حین حمله قلبی درد قفسه سینه داشتند.

۲. خستگی شدید یا غیر معمول

خستگی غیرمعمول اغلب در هفته های منتهی به حمله قلبی گزارش می شود. خستگی نیز درست قبل از وقوع رویداد تجربه می شود. حتی فعالیت‌های ساده‌ای که نیاز به تلاش زیادی ندارند، می‌توانند منجر به احساس خستگی شوند.

۳. ضعف

احساس ضعف یا لرزش یکی از علائم حاد شایع حمله قلبی در زنان است. این ضعف یا لرزش ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

۴. تنگی نفس

تنگی نفس یا تنفس سنگین، به ویژه زمانی که با خستگی یا درد قفسه سینه همراه باشد، ممکن است نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. برخی از زنان ممکن است در هنگام دراز کشیدن احساس تنگی نفس کنند، در حالی که در حالت ایستاده نشستن این علائم کاهش می یابد.

۵. عرق کردن

تعریق بیش از حد بدون علت طبیعی یکی دیگر از علائم شایع حمله قلبی در زنان است. احساس سرما و لطافت نیز می تواند نشانه ای از مشکلات قلبی باشد.

۶. درد بالاتنه

این معمولاً غیر اختصاصی است و نمی توان آن را به ماهیچه یا مفصل خاصی در بالاتنه نسبت داد. مناطقی که می توانند تحت تأثیر قرار گیرند عبارتند از:

درد می‌تواند از یک ناحیه شروع شود و به تدریج به قسمت‌های دیگر سرایت کند یا ممکن است به‌طور ناگهانی بروز کند.

۷. اختلالات خواب

مشکل در به خواب رفتن و بیداری غیرعادی ممکن است از مشکلات قبل از حمله قلبی باشد. تقریبا نیمی از زنان در مطالعه ۲۰۰۳ مشکلات خواب را در هفته های قبل از حمله قلبی گزارش کردند. این اختلالات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۸. مشکلات معده

برخی از زنان ممکن است قبل از حمله قلبی احساس درد یا فشار در معده کنند. سایر مشکلات گوارشی مرتبط با حمله قلبی احتمالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

حمله قلبی پس از یائسگی

خطر حمله قلبی به دلیل کاهش سطح استروژن پس از یائسگی افزایش می یابد. علائم حمله قلبی پس از یائسگی عبارتند از:

عوامل خطر حمله قلبی در زنان

عوامل خطر حمله قلبی در زنان عبارتند از:

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

بنیاد قلب بریتانیا به همه زنان بالای ۴۰ سال توصیه می کند که به طور منظم با پزشک خود معاینه شوند. این به شناسایی زودهنگام عوامل خطر کمک می کند تا بتوان آنها را درمان کرد. مداخله زودهنگام احتمال بروز یک حمله قلبی را کاهش می دهد. هر کسی که متوجه علائم هشدار دهنده حمله قلبی مانند موارد زیر می شود، باید فوراً به پزشک مراجعه کند:

پزشک علائم را یادداشت می کند، فشار خون و ضربان قلب را بررسی می کند و ممکن است آزمایش خون یا نوار قلب (EKG) را برای مشاهده فعالیت الکتریکی قلب تجویز کند.

چه زمانی با اورژانس تماس بگیرید

هر کسی که مشکوک به علائم حمله قلبی است باید فورا با اورژانس تماس بگیرد. بر اساس یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۲، تنها ۶۵ درصد از زنان در صورت مشکوک شدن به حمله قلبی با اورژانس تماس می گیرند. درمان اورژانسی می تواند زندگی فرد را نجات دهد. هر کسی که متوجه علائم زیر می شود باید فوراً با آمبولانس تماس بگیرد، به خصوص اگر علائم به مدت ۵ دقیقه یا بیشتر وجود داشته باشد:

جلوگیری از حمله قلبی

نکاتی برای سلامت قلب بهتر عبارتند از:

حمله قلبی یک رویداد پزشکی جدی و بالقوه کشنده است که نیاز به درمان اورژانسی دارد. زنان تمایل به بروز علائم حمله قلبی متفاوت از مردان دارند. آنها همچنین دارای عوامل خطر اضافی هستند. اقدامات بسیاری وجود دارد که زنان می توانند برای کاهش خطر حمله قلبی انجام دهند. آگاهی از علائم حمله قلبی، به ویژه در هفته های قبل از رویداد، می تواند نتایج را بهبود بخشد و از عوارض جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید:

یک عامل تشدیدکننده ریزش مو در مردان

افزایش خطر التهاب روده در پی مصرف بی‌رویه این داروها

۲۳۳۲۳۶

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

احتمال ابتلا به آسم در کودکان به دنبال مواجهه با

پزشک
1 سال قبل

آیا قورت دادن آدامس خطرناک است؟/ خطرات بلع آدامس چیست؟

پزشک
1 سال قبل

والدین دانش آموزان مسموم شده در قم: تا وقتی علت

پزشک
1 سال قبل
خروج از نسخه موبایل