به گزارش سلامت نیوز به. نقل از پانا محمد رئیس‌زاده، با اشاره به موضوع مهاجرت پزشکان، گفت: بحث مهاجرت جامعه پزشکی از قدیم وجود داشته و موضوع جدیدی نیست و میزان مهاجرت این قشر نسبت به سایر اقشار کمتر بوده اما به دلیل هزینه‌های بالای تربیت دانشجو، خروج حتی یک پزشک برای کشور خسارت بار است.

وی با یادآوری اینکه شیب مهاجرت پزشکان رو به افزایش و باعث نگرانی است، افزود: همه باید کمک و همکاری کنند که شیب مهاجرت پزشکان به حالت قبل برگردد.

رئیس‌زاده در مورد اقدامات انجام شده برای جلوگیری از مهاجرت پزشکان و ماندگاری آنها در کشور، گفت: مجلس در ۵ اردیبهشت ماه قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار را در راستای تسهیل فضای کسب و کار و مجوزها تصویب کرد و بحث امتیازات لازم برای اخذ پروانه مطب یکی از مشکلاتی بود که پزشکان و فارغ التحصیلان جوان در اغلب رشته‌ها با آن مواجه بودند، یعنی بسته به محل خدمت بین ۲ تا ۵ سال طول می‌کشید که فارغ التحصیلان رشته پزشکی امتیازات لازم برای اخذ مجوز مطب را کسب کنند که بر اساس قانون مذکور و پیگیری‌های مداوم سازمان نظام پزشکی و موافقت و همراهی وزارت بهداشت، امتیازات لازم برای اخذ پروانه مطب در کلان شهرهای اصفهان، مشهد، تبریز و شیراز از ۳۶۰ امتیاز به ۲۵۰ و همچنین امتیاز لازم برای اخذ پروانه مطب در سایر مراکز استان‌ها از ۲۵۰ امتیاز به ۱۷۰ امتیاز کاهش یافته است و این اقدام گام بسیار بزرگی به منظور تسهیل امتیاز اخذ پروانه مطب برای فارغ التحصیلان جوان است که در پیشگیری از مهاجرت پزشکان بسیار مؤثر است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران یادآور شد: وقتی فضای کسب و کار برای پزشکان مهیا نباشد مجبور به مهاجرت می‌شوند و با این اقدام تا حدودی مهاجرت‌ها مدیریت خواهد شد یعنی پزشکان در همان زمانی که تعهدات ضریب k را باید انجام دهند عموماً همان امتیازات لازم را می‌توانند کسب و برای اخذ مجوز اقدام کنند.

وی با اشاره به اقدام دیگری که برای جلوگیری از مهاجرت‌ها انجام شد، ادامه داد: پزشکان بالای ۷۵ سال برای تمدید پروانه مطب نیاز به امتیازات بازآموزی لازم داشتند که با هماهنگی‌های صورت گرفته با وزارت بهداشت اخذ این امتیازها را به نصف کاهش دادیم تا همکاران پیش کسوت با توجه به سن‌شان درگیر شرکت در برنامه‌های بازآموزی نشوند.

رئیس‌زاده از مجلس خواستار توجه به تدوین بسته‌های تشویقی برای ماندگاری پزشکان جوان در مناطق محروم شد و گفت: می‌طلبد مواردی مانند کاهش یا معافیت مالیاتی، ارائه تسهیلات مسکن و خرید خودرو یا افزایش ضرایب بیمه‌ای برای پزشکان فعال در مناطق محروم در دستور کار قرار گیرد و به جای اقدامات سلبی اقدامات ایجابی انجام شود تا ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش یابد.

وی افزود: یکی از دغدغه‌های جدی ما سطح دسترسی مردم به پزشکان در مناطق محروم است، بنابراین در کنار اقدامات انجام شده باید اقدامات دیگری هم انجام شود تا میزان دسترسی مردم با مشکل مواجه نشود.

محمد رئیس زادهرئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.