سالم‌خبر: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، هشدار داد: نرخ باروری کلی در کشور از سطح جانشینی کمتر شده است، در حالی که در سال ۱۳۹۴ جزو کشورهای جوان بودیم اما تا سال ۱۴۲۹ ایران جزو کشورهای سالخورده خواهد شد.

سیدمحمد طباطبایی در نشست خبری جشنواره هنری ادبی سرزمین جوان من که از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، گفت: در سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت کشور ۱.۲ بود، اما در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۵۰ درصدی به ۰.۶ رسیده است که این اتفاق تقریبا در دنیا بی‌سابقه است.

وی افزود: نرخ باروری کلی یعنی تعداد فرزندان زنده‌ای که یک زن در سنین باروری به دنیا می‌آورد از سال ۹۵ که ۲.۱ بوده در سال ۱۳۹۹ به ۱.۵ رسیده است. این عدد کاهش یافته از سطح جانشینی کمتر است که به معنای این است که دچار رشد منفی جمعیت خواهیم شد. در واقع در حالی که در سال ۱۳۹۴ جزو کشورهای جوان بودیم اما تا سال

 نرخ باروری کلی در کشور از سطح جانشینی کمتر شده است، در حالی که در سال ۱۳۹۴ جزو کشورهای جوان بودیم اما تا سال ۱۴۲۹ ایران جزو کشورهای سالخورده خواهد شد ۱۴۲۹ ایران جزو کشورهای سالخورده خواهد شد.

او با اشاره به اینکه در سال ۱۴۲۹ از هر سه ایرانی یک نفر سالمند خواهد شد، بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود رشد جمعیت کشور در سال ۱۴۰۵ به ۰.۲ برسد و اگر با همین روند پیش برویم در سال ۱۴۱۰ به ۰.۱ و در سال ۱۴۱۵ به ۰.۰۴ خواهیم رسید و در نهایت در سال ۱۴۲۰ نیز رشد جمعیت ایران منفی خواهد شد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران،‌ اظهار کرد: باید باور کنیم اگر در شش سال پیش رو اقدامات مناسب انجام ندهیم و کشور را با این واقعیت روبرو نکنیم، با چالش جدی جمعیت روبرو خواهیم شد. ۶۰ درصد قانون جوانی جمعیت در حوزه اجرای وزارت بهداشت است و با توجه به اینکه موضوع جمعیت امری چند بُعدی است، لازم بود که روی آموزش و فرهنگسازی آن کار شود؛ به همین دلیل قرارگاه جوانی جمعیت دانشگاه علوم پزشکی ایران به این نتیجه رسید که روی این موضوع جشنواره فرهنگی

در سال ۹۵ نرخ رشد جمعیت کشور ۱.۲ بود، اما در سال ۱۴۰۰ با کاهش ۵۰ درصدی به ۰.۶ رسیده است که این اتفاق تقریبا در دنیا بی‌سابقه است هنری سرزمین جوان من را برگزار کند.

او درباره محورهای جشنواره،‌ اظهار کرد: بخش‌های جشنواره عمدتا در دو بخش عموم جامعه و گروه دانش‌آموزی است. در این قسمت عموم مردم می‌توانند آثار خود را ارسال کنند. محورهای بخش عموم جامعه شامل خانواده کامل، حس شیرین مادری، فرزند تنهای من (آسیب‌های تک فرزندی)، نمیه گمشده من (اشاره به ازدواج دانشجویی و طلبگی)، زخم ماندگار (اشاره به سزارین و عوارض آن) و من زنده هستم (اشاره به حفظ حیات جنین) است. در بخش دانش آموزی نیز محورهای خانواده کامل، مشکلات من تک فرزند پیش‌بینی شده است.

وی درباره نحوه ارسال آثار به جشنواره، تصریح کرد: تارنمای جشنواره راه‌اندازی شده است و افراد می‌توانند آثار را به IRjavan.iums.ac.ir ارسال کنند. مهلت ارسال آثار از امروز به تاریخ ۱۳ اسفند ماه آغاز شده و تا ۳۱ فروردین‌ماه ۱۴۰۲ ادامه دارد.

 

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.