مدیک بلاگ
سلامت

سالانه تا ۸ هزار مرگ مغزی در کشور/مرگ مغزی از

دکتر مجتبی مخبر دزفولی با اشاره به ۶ میلیون تهرانی اهداکننده‌ عضو در این مرکز بیان کرد: از همان آغاز کار تاکنون در این مرکز بیش از ۲۲۰۰ اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی انجام شد که با اهدای ۱۹۲۹ کبد، ۳۶۲۹ کلیه، ۴۶۷ قلب، ۱۰۴ ریه، ۶۰ پانکراس، درمجموع ۶۱۸۹ بیمار در لیست انتظار با پیوند جانی دوباره یافتند.

وی در مورد فعالیت درمانی سال ۱۴۰۱ و ضمن تشکر از خانواده‌های جان‌آفرینان اعلام کرد: در این سال، تعداد ۱۱۵ اهدای عضو از بیماران مرگ مغزی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شده‌ که نتیجه‌ آن فراهم‌آوری ۲۵۱ عضو پیوندی در بازه‌ گسترده‌ سنی از چهار سال تا ۶۸ سال بوده‌ است.

دزفولی درباره تنوع فعالیت‌های انجام‌ گرفته در این واحد اظهار کرد: این واحد افزون بر انجام رسالت اصلی خود یعنی درمان و اهدای عضو، بخش‌های مختلفی از جمله آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و فناوری دارد.

دکتر مخبر در مورد احتمال رخ‌ دادن وضعیت مرگ مغزی در طول زندگی افزود: مرگ مغزی یکی از معیارهای قطعی مرگ است که با آمار یک‌ درصد رخ می‌دهد.

رییس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با ذکر این مطلب که سالانه ۵ تا ۸ هزار مورد مرگ مغزی در ایران اتفاق می‌افتد، اضافه کرد: برای رسیدن به نقطه‌ مطلوب و نجات جان بیماران نیازمند به دریافت عضو، افزون بر تلاش این واحد، همکاری و همیاری بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی و عموم جامعه ضروری است.

وی به هدف‌گذاری ۲۵ اهداکننده به ازای هر یک‌میلیون جمعیت در سال ۱۴۰۲، در عین حال یکی از مهم‌ترین مسایل اهدای اعضا و نسوج پیوندی را ناآگاهی عموم جامعه، حتی کادر درمان از فرآیند آن دانست و اذعان داشت: اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی مراحلی دارد که متأسفانه ناآگاهی از آن گاهی باورهای غلطی را ازجمله خرید و فروش اعضا، تغییر شکل و تکه تکه شدن بدن پس از اهدای عضو در جامعه گسترش می‌دهد.

مخبر در ادامه با اشاره به تاریخچه‌ تشکیل واحدهای فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی بیان کرد: با تلاش و پیگیری دکتر ایرج فاضل و گرفتن استفتا از امام خمینی (ره) در ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۸، فعالیت این واحدها آغاز شد.

وی ضمن بیان شیوه‌ تأسیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآوری کرد: این واحد واقع در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با هدف ارج نهادن به بینش و پیشتازی امام راحل (ره) در پاسخ به استفتای مذکور، وجاهت شرعی پیدا کرد.

رییس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تأکید بر لزوم نام‌گذاری روزی با نام «اهدای عضو، اهدای زندگی» افزود: در اجرای مسؤولیت اجتماعی و حفظ سرمایه‌ انسانی، یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین اقدامات برای ترویج فرهنگ اهدای عضو بیماران مرگ مغزی لزوم نام‌گذاری روزی در تقویم ملی کشور برای این مهم است.

مخبر با اشاره تاریخچه نامگذاری روز ۳۱ اردیبهشت ماه به نام «روز ملی اهدای عضو» گفت: با پیگیری‌های انجام‌شده در نهایت در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با دفاع دکتر ولایتی از این پیشنهاد، روز ۳۱ اردیبهشت روز ملی اهدای عضو اعلام و در تقویم رسمی کشور نیز ثبت شد.

در پایان دکتر مخبر با معرفی سایت www.ehda.ir به برگزاری دوره‌های آموزشی برای کادر درمانی در بیمارستان‌های مختلف، صدور کـارت اهدای عضو برای متقاضیان، برگزاری غرفه‌های اطلاع‌رسانی در مورد اهدای عضو در نقاط مختلف کشور، اطلاع‌رسانی در شبکه‌های اجتماعی مختلف، حضور در صدا و سیما و نشست‌های علمی و فرهنگی متنوع به منظور ارتقای فرهنگ اهدای عضو اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

271 233

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

فواید کپسول هیرویت

پزشک
1 سال قبل

درمان زودهنگام “اگزما” منجر به کاهش حساسیت غذایی خواهد شد

پزشک
1 سال قبل

چطور بی خیالی طی کنیم؟

پزشک
1 سال قبل
خروج از نسخه موبایل