خواباندن سریع نوزاد برای مادران گاهی بسیار دشوار است.ما در این مطلب از پارس مگ روش های عالی را برای خواباندن سریع نوزادان به شما معرفی میکنیم.

خواباندن نوزاد می‌تواند یکی از چالش‌های بزرگ والدین باشد. نکاتی که در ادامه برای بهبود خواب نوزاد نوشته‌ایم، به شما کمک می‌کند تا این چالش را پشت سر بگذارید و شب‌های خود را پس بگیرید.

بچه‌دار شدن می‌تواند از جهات زیادی فوق‌العاده و هیجان‌انگیز باشد، اما چالش‌های کوچک و بزرگی نیز به همراه دارد. بزرگ کردن بچه‌ها سخت است، به خصوص در روزهای اول که شما خسته هستید و نیاز به خواب و استراحت بیشتری دارید. خبر خوش این است که این روزها همیشگی نیستند و مرحله‌ی بی‌خوابی‌های شبانه تمام می‌شود. این مقاله می‌تواند به بخشی از نگرانی‌های شما پاسخ دهد.

همچنین در پارس مگ بخوانید : درمان زردی نوزاد – آیا زردی خطرناک است ؟

فهرست مطالب

روش های ساده برای خواباندن سریع نوزاد

رعایت این نکات به شکل باور نکردنی به خوابیدن نوزاد کمک می کند

ارتباط چشمی برقرار نکنید

به هیج وجه قبل از خواب نوزاد را هیجان زده نکنید. ارتباط چشمی طولانی و معنادار شما با نوزاد محرک ترین عامل برای نوزاد است. حواستان را جمع کنید و وقتی می خواهید کودک را بخوابانید یا وقتی بیدار شده است، او را آرام کنید با او ارتباط چشمی برقرار نکنید.

نوزاد را حمام کنید

آب گرم و بعد از آن نوازش آرام و عاشقانه با حوله حمام به آرام شدن نوزاد کمک می کند.

اسباب بازی های آب پاش را از داخل وان جمع کنید و با آرامش و دور از هیاهو و بازی نوزاد را حمام کنید تا تجربه ای آرام بخش باشد.

کنار نوزاد بخوابید

چه موافق و چه مخالف خواباندن نوزاد کنار خودتان باشید اما تحقیقات نشان داده است کودکانی که کنار والدین می خوابند در بزرگسالی عزت نفس بالاتر و اضطراب کمتری خواهند داشت. برای امنیت کودک از تختخواب هایی استفاده کنید که کنار تخت شما قرار می گیرند. (خواباندن کودک روی تخت خودتان توصیه نمی شود.)

نوزاد را سیر کنید

اگر کودک شما از آن دسته کودکانی است که نیمه شب گرسنه از خواب بیدار می شود، تغذیه قبل از خواب می تواند مفید باشد. بهتر است قبل از اینکه بخوابید، سراغ کودک بروید و در حالی که خواب است به او غذا بدهید و صبر نکنید تا خودش گرسنه از خواب بیدار شود. این وعده اضافی شکم کودک را به اندازه کافی پر می کند و به او کمک می کند بهتر بخوابد.

تخت کودک را خلوت کنید

فضای خواب کودک را از هر چیزی خالی کنید. ملحفه و بالشتک اضافی یا عروسک های پارچه ای می توانند خطرناک باشند و احتمال خفگی یا تنگی نفس کودک را افزایش دهند. فقط یک ملحفه روی تشک بکشید و اگر نگران گرم ماندن نوزاد هستید بهتر است به جای استفاده از روانداز از کیسه خواب مخصوص نوزاد استفاده کنید.

فضا را خوشبو کنید

بعضی بینی های کوچک با بوی مطبوع یک یا دو قطره خوشبو کننده یا روغن طبیعی روی دستمال کنار تخت خوابشان زودتر به خواب می روند. بعضی از خوشبو کننده ها و روغن های طبیعی به عنوان آرام کننده و ضد اضطراب شناخته شده اند. البته استفاده از خوشبو کننده ها تا قبل از ۶ ماهگی نوزاد توصیه نمی شود.برای نوزادان کمتر از ۶ ماه یا نوزادانی که پوست و شامه حساسی دارند از خوشبو کننده استفاده نکنید و حتی برای شستشوی ملحفه های تخت از شوینده های بی بو استفاده کنید.

رفلاکس معده (ترش کردن)

رفلاکس معده نوزادان یک بیماری شایع است که دلیل پزشکی آن هنوز مشخص نشده است و یکی از عوامل مشکلات خواب در نوزادن است. این بیماری به علت بدکاری ماهیچه ای است که مری را به شکم متصل می کند و باعث ترشح اسیدی می شود که وارد مری شده و احساس درد را در نوزاد به وجود می آورد. از نشانه های این بیماری می توان به تف زیاد، گریه با صدای بلند، خس خس کردن، عق زدن و مشکلات تغذیه ای است. اگر نوزادتان این علائم را نشان می دهد، برای کسب اطمینان به پزشک او مراجعه کنید.

دستتان را روی بدن کودک بگذارید

وقتی نوزاد را برای خواب به تختخوابش منتقل می کنید، سعی کنید دستتان را با مهربانی روی شکم، بازوها و سر کودک بگذارید تا او را آرام کنید.

بعضی اوقات فقط حضور شما کنار کودک کافی است تا حس امنیت به نوزاد منتقل شود و راحت تر بخوابد.

زمان مناسب را انتخاب کنید

خواباندن نوزادی که بیش از حد خسته شده است تقریبا غیر ممکن است. مقرر کردن زمان خواب معین بسیار مهم است و بسیاری از متخصصین عقیده دارند بین ساعت ۶:۳۰ تا ۷:۰۰ بعدازظهر بهترین زمان برای خواباندن کودکان زیر یکسال است. خوشبختانه زود خواباندن کودک به زود بیدار شدن کودک در صبح منجر نخواهید شد و بالعکس خواب مناسب شبانه باعث می شود کودک صبح ها دیرتر از خواب بیدار شود.

لباس خواب مناسب

بعضی اوقات نوزادان به پارچه هایی که از الیاف مصنوعی ساخته شده اند، حساسیت دارند که می تواند مانع خوابیدن نوزاد شود. از لباس هایی استفاده کنید که از الیاف طبیعی مانند کتان تهیه شده اند تا از اذیت شدن کودک جلوگیری کنید.

دمای محیط را پایین نگه دارید

حتما خودتان هم می دانید که در دمای مناسب بهتر می خوابید! نوزاد هم مانند شماست. بنا بر توصیه انجمن پزشکان کودک امریکا دمای اتاق نوزاد را بین ۱۸.۳۳ تا ۲۱.۱۱درجه سانتیگراد نگه دارید تا از سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کنید.

برای خواباندن نوزاد اتاق را تاریک کنید

برای اینکه به نوزاد کمک تا متوجه فرارسیدن زمان خواب شود، اتاق او را تاریک کنید. از چراغ خواب استفاده نکنید و از پرده های تیره تا بتوانید تاریکی شب را در طول روز بازسازی کنید. وقتی زمان بیدار شدن کودک است، چه در صبح و چه در بعداز ظهر، پرده ها را باز کنید و به نور اجازه ورود بدهید تا نوزاد متوجه تفاوت بشود.

برای خواباندن نوزاد نوزاد را ماساژ دهید

نوزادان و کودکان نوپا که پیش از خواب ۱۵ دقیقه ماساژ داده می شوند، سریع تر از کودکانی که فقط برایشان قصه گفته شده است، به خواب می روند. پس روغن مناسب ماساژ کودک تهیه کنید و با ملایمت و فشار کم او را ماساژ دهید.

خواب نیمروزی

علاوه بر تمام فواید خواب نیمروزی که به شما فرصت کارهایی مانند دوش گرفتن، چک کردن ایمیل یا انجام تماس های تلفنی را می دهد، خواب نیمروزی برای رشد ذهنی و جسمی کودک بسیار اهمیت دارد.

به خاطر این باور غلط که اگر کودک در روز نخوابد، شب ها بیشتر می خوابد، خواب نیمروز را حذف نکنید چون دقیقا برعکس است.

از پوشک مخصوص شب استفاده کنید

پوشک خیس هم می تواند از عواملی باشد که مانع خوابیدن نوزاد شود. بهتر است در طول شب از پوشک هایی که قدرت جذب بسیار بالا دارند استفاده کنید تا اگر نوزاد با پوشک خیس خوابش برد، مجبور نباشید او را بیدار کنید ( در صورت دفع حتما پوشک را تعویض کنید). در این صورت برای محافظت از پوست حتما از کرم های مخصوص پوشک استفاده کنید

برای خواباندن نوزاد به نوزاد پستانک بدهید

دادن پستانک در زمان خواب به کودک کمک می کند تا آرام شود و به خواب برود. مطالعات نشان داده اند که استفاده از پستانک ممکن است از بروز سندرم مرگ ناگهانی نوزاد جلوگیری کند. وقتی نوزاد به خواب رفت، پستانک را از دهانش خارج کنید تا به خاطر افتادن پستانک از دهانش بیدار نشود. حتما از پستانک های بسیار نرم استفاده کنید تا اگر روی آن غلت زد، اذیت نشود.

از راهکارهای مخصوص استفاده کنید

هیچوقت معلوم نیست چه چیزی نوزاد را در نیمه های شب آرام خواهد کرد. همه ما درباره تکان دادن کودک در تمام شب شنیده ایم یا نشستن در ماشین و گردش آرام شبانه شنیده ایم. هیچکس نمی تواند قضاوت کند که کدام شیوه برای نوزاد شما کارآمد خواهد بود. بهتر است شیوه های امنی که برای نوزاد شما مناسب هستند را پیدا و از آنها استفاده کنید.

یک برنامه خواب منظم داشته باشید

هیچ شکی در این که یک برنامه منظم خواب می تواند به کودک بفهماند که زمان خواب فرا رسیده است، وجود ندارد. یک برنامه آرامش بخش تنظیم کنید و به آن عمل کنید. استمرار در اجرای برنامه خواب، کلید موفقیت شماست.

برای خواباندن نوزاد نوزاد را قنداق کنید

از هر تازه پدر و مادری که سوال کنید به شما در مورد اهمیت یادگیری مهارت مهم قنداق کردن کودک خواهند گفت.

از آنجا که نوزاد در رحم مادر شرایطی شبیه قنداق شدن را دارد، این کار به نوزاد کمک می کند بهتر بخوابد.

برای خواباندن نوزاد قصه بگویید

مهم نیست برای نوزاد چه قصه ای تعریف می کنید چون او متوجه چیزی که می گویید نمی شود اما گفتن قصه پیش از خواب با صدای آرامش بخش، نوزاد را آرام می کند و عادت قصه گفتن و قصه شنیدن در تمام دوران کودکی حفظ می شود.

حالت های نوزاد را بشناسید

به جای آنکه منتظر بمانید تا بحران اصلی فرا برسد، به دنبال شناخت نشانه های خستگی نوزاد باشید. ممکن است نوزاد چشمهایش را بمالد، گریه کند یا خمیازه بکشد.

بعضی از نوزادان ممکن است کاملا برعکس باشند و در زمان خستگی پرانرژی تر شوند که این حالت باعث گمراهی والدین می شود. به نشانه های مخصوص کودک خود دقت و آن ها را شناسایی کنید تا خواباندن کودک راحت تر باشد.

برای خواباندن نوزاد با نوزاد حرف بزنید

وقتی نوزاد متولد می شود، صدای شما برایش آشناست و به همین علت تاثیر مثبتی روی کودک دارد. حرف زدن آرام و یا لالایی خواندن پیش از خواب به کودک کمک می کند تا با اطمینان از حضور مادر با احساس امنیت به خواب برود.

برای خواباندن نوزاد صدای متناوب ایجاد کنید

در رحم مادر، جنین به شنیدن صداهای متناوب مانند صدای نفس یا تپش قلب و یا حتی صدای شکم شما عادت دارد و به همین دلیل ممکن است سکوت برایش اسرارآمیز باشد. بعضی از نوزادن با شنیدن صدای دستگاه تهویه و به طور کلی لوازمی که صدای متناوب تولید می کنند، بهتر به خواب می روند.

برای خواباندن نوزاد کودک را نوازش کنید

پیش از خواباندن نوزاد را غرق در بوسه و آغوش کنید. با انجام این کار کودک احساس عشق و امنیت بیشتری از جانب شما خواهد داشت و این حس باعث می شود که عمیق تر و طولانی تر بخوابد.

برای خواباندن نوزاد لالایی بخوانید

مهم نیست چه شعر یا ترانه ای را برای خواندن انتخاب می کند چون آواز خواندن به طور کلی یک روش بسیار عالی برای آرام کردم کودک خواب آلود است و با توجه به اینکه تحقیقات نشان داده اند که آواز خواندن به کاهش استرس کمک می کند، این کار به شما هم احساس آرامش خواهد داد.

با اولین نشانه‌های خواب‌آلودگی، سریع دست به کار شوید

زمان‌بندی بسیار مهم است. اگر با فهمیدن اولین نشانه‌های خواب‌آلودگی، فرزندتان را در گهواره قرار دهید، می‌توانید چرخه‌ی طبیعی خواب او را تنظیم کنید. این کار باعث می‌شود که وقتی کودکتان را در گهواره قرار می‌دهید، ملاتونین «هورمون قدرتمند خواب» در بدن او افزایش پیدا کند و با کمترین ناراحتی به خواب رود.

در مقابل اگر زمان زیادی صبر کنید و نوزاد شما بیش از اندازه خسته شود، نه تنها سطح ملاتونین در بدن کاهش می‌یابد، بلکه مغز آن‌ها شروع به ترشح هورمون‌های بیداری مثل کورتیزول و آدرنالین می‌کند. همین موضوع خواباندن نوزاد را سخت می‌کند و نمی‌گذارد که او یک خواب طولانی و کامل داشته باشد و کمی بعد دوباره بیدار می‌‌شود.

بنابراین وقتی که کودک شما ساکت است، علاقه‌ای به محیط اطراف خود نشان نمی‌دهد یا به جایی خیره شده است؛ احتمالا زمان خواب او فرا رسیده است. البته باید بدانید که بدن نوزادان تا حدود ۲.۵ تا ۳ ماهگی، مقدار زیادی ملاتونین ترشح نمی‌کند. بنابراین در هفته‌های اولیه، تنظیم زمان خواب و بیداری آن‌ها به نشانه‌های بیرونی‌ای که شما ارائه می‌دهید، وابسته است.

یک محیط خواب آرامش‌بخش درست کنید

پرده‌های کشیده‌شده و پخش کردن صدای سفید، اتاق کودک را شبیه رحم مادر می‌کند. نیمی از خواب کودک مربوط به مرحله REM یا حرکت سریع چشم‌ها است. این همان مرحله‌‌ای است که رویا دیدن در آن اتفاق می‌افتد و خواب کودک سبک است؛ به همین دلیل تقریبا هر چیزی می‌تواند او را بیدار کند؛ مثل زنگ موبایل شما در سالن نشیمن یا صدای بلند خنده‌های شما.

با استفاده از دستگاه صدای سفید می‌توانید از بیدار شدن فرزندتان جلوگیری کنید؛ زیرا مانع از شنیده شدن صداهای بیرون از اتاق می‌شود. میزان بلندی صدا را می‌توانید با صحبت کردن بیرون از اتاق، امتحان کنید. البته توجه کنید که این دستگاه باید سروصدا را کاهش دهد، نه این‌که به طور کامل آن را قطع کنید.

به نوبت کار کنید

دلیلی ندارد که با هر بار بیدار شدن نوزاد، هم شما و هم همسرتان بیدار بمانید. برای مثال شما می‌توانید از ساعت ۱۰ تا ۲ بامداد بخوابید و در این مدت، همسرتان مواظب کودک باشد و بعد از ساعت ۲، شیفت بیداری‌تان را عوض کنید. حتی اگر برای شیردهی بیدار می‌شوید، اجازه دهید همسرتان قبل از آن، پوشک فرزندتان را عوض و او را آرام کند. با این روش، هر کدام از شما می‌تواند ۴ تا ۵ ساعت به طور کامل استراحت کند. این خواب باکیفیت تفاوت بسیار زیادی در زندگی شما به عنوان والدین ایجاد می‌کند.

در مورد چرت زدن‌‌های نوزاد استرس نداشته باشید

بله ثبات مهم است و امن‌ترین جا برای خواباندن نوزاد ، تخت و گهواره است، اما بیشتر کودکان زیر ۶ ماه، همیشه آن‌جا چرت نمی‌زنند؛ بنابراین اگر روی سینه‌تان، کریر یا صندلی ماشین به خواب رفتند «تا زمانی که هوشیار هستید و آن‌ها را تماشا می‌کنید»، خودتان را سرزنش نکنید. این که چرت‌های روزانه‌ی کودکان در ۶ ماه اول، کمی نامنظم باشد، آسیبی به خواب شبانه‌ی آن‌ها نمی‌زند. بیشتر کودکان تا ۵ یا ۶ ماهگی خواب تنظیم‌شده‌ای ندارند و حتی در آن زمان هم، بعضی از آن‌ها ممکن است در این باره مقاومت کنند.

یک روتین ثابت قبل از خواب داشته باشید

بروک نال، مشاور خواب و بنیان‌گذار Sleepy on Hudson می‌گوید: یک روتین ثابت قبل از خواب می‌تواند در خواباندن نوزاد معجزه کند. ترتیب این روتین به عهده‌ی شماست، اما معمولا شامل یک حمام آرامش‌بخش، خواندن داستان و در آخر شیر دادن می‌شود. من دوست دارم یک ماساژ سریع با لوسیون هم به روتین اضافه کنم. با ملایمت زانوها، مچ دست و پا و شانه‌های کودک را با ملایمت ماساژ دهید. حالا می‌توانید آخرین کارهای «بستن اتاق کودک» را انجام دهید: چراغ‌ها را خاموش کنید، کمی کنار تخت راه بروید و در آخر نوزادتان را به آرامی در تخت بگذارید. با یک روتین ثابت به او نشان می‌دهید که حالا وقت خواب است.

آرام و صبور اما ثابت‌قدم باشید

اگر به حرف دوست‌ها و اطرافیانتان درباره‌ی این که فرزندشان در دو ماهگی در طول شب می‌خوابید، گوش کنید، تنها استرستان بیشتر می‌شود. تا حد ممکن از مقایسه‌های بی‌فایده دوری کنید. برای خواباندن نوزاد و حل چالش‌های کودکتان، نیاز به کمی مشاهده‌ی درست، آزمون و خطا و انعطاف‌پذیری دارید. خواب کودکان در طول زمان تغییر می‌کند. اگر فرزندتان در دو ماهگی خواب خوبی ندارد، به این معنی نیست که در دو سالگی هم به همین شکل باشد. فقط صبر کنید و اجازه دهید که زمان بگذرد.

تعیین میزان خواب مورد نیاز

شما برای خواباندن نوزاد باید نیازهای روزانه خواب آنها را بشناسید. بسته به اینکه کودک شما چند ساله است، به میزان متفاوتی از خواب نیاز دارد. اگر کودک شما 5 سال یا کمتر سن دارد، میزان خواب توصیه شده روزانه بر اساس این سن عبارتند از:

نوزادان 0 تا 2 ماهه به 10.5 تا 18 ساعت در روز خواب نیاز دارند.

نوزادان 2 ماهه تا 12 ماهه به 14 تا 15 ساعت در روز خواب نیاز دارند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

از مجموع ۱ رای

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.