درمان ديابت با سلول‌هاي بنيادي؛ خوش‌بيني كاذب يا واقعيت!؟

به اعتقاد رييس يک موسسه تحقيقاتي در کاليفرنيا که درباره درمان بيماري‌ها از طريق احياي سلول‌ها مطالعه مي‌کند، تا حدود 10 سال ديگر درمان بيماري ديابت (مرض قند) امکان‌پذير خواهد شد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا از خوزستان، پرفسور آلن ترونسون درباره تحقيقاتي که مربوط به انتقال سلول‌هاي بنيادي جنيني انسان به سلول‌هاي توليدکننده انسولين و معالجه ديابت در موش‌ها از اين طريق است به بي‌بي‌سي گفت: استفاده از اين تکنيک را مي‌توان روي انسان نيز پياده کرد و ادامه اين تحقيقات مي‌تواند به ساخت واکسني که از سلول پايه تهيه شده منتهي شود که براي معالجه ويروس اچ آي وي موثر خواهد بود.

سازمان جهاني بهداشت مي‌گويد؛ بيش از 220 ميليون نفر در سراسر جهان از بيماري ديابت رنج مي‌برند و پيش‌بيني کرده است که در سراسر جهان هر سال پنج درصد مرگ‌ها ناشي از اين بيماري است. اين سازمان خاطرنشان مي‌كند که رقم تلفات ناشي از اين بيماري تا سال 2030 دو برابر خواهد شد.

برخي از کارشناسان معتقدند که درباره توانايي بالقوه تکنولوژي استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي درمان بيماري‌ها اغراق شده و معالجه ديابت با کمک سلول پايه جنيني هنوز قطعي نيست. کارشناسان به اين موضوع اشاره مي‌کنند که اميدواري به درمان برخي از بيماري‌ها از جمله بيماري پارکينسون از طريق سلول‌هاي بنيادي اکنون کاملا از بين رفته است.

بيماري ديابت ناشي از مشکلات مرتبط با هورمون انسولين است که در لوزالمعده توليد مي‌شود. با وجود سال‌ها مطالعه و تحقيق براي يافتن روش موثر درمان اين بيماري، دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند به اين هدف نايل شوند. اگرچه انجام آزمايش‌هاي باليني بر سلول‌هاي پايه جنيني تاييد شده؛ هنوز در هيچ نقطه‌اي از جهان اين گونه آزمايش‌ها شروع نشده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *