دمنوش های گیاهی از دیرباز برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار می گرفتند. حتما شما برای یک بار هم که شده دمنوش گل گاو زبان یا چهار تخمه را در هنگام سرماخوردگی میل کرده اید. اما این بار ما می خواهیم برای درمان گسترده تری یک گیاه دارویی بی نظیر و معجزه آسا را خدمتتان معرفی کنیم. اگر خواص این گیاه مورد درمان بیماری شما قرار می گیرد، همین الان از جای خود بلند شوید و به عطاری مراجعه کنید و گیاه اکیناسه را تهیه کنید. با من در دکتر چک همراه باشید.

اکیناسه چیست؟

از گیاه اکیناسه می توان انواع دمنوش ها و چای گیاهی را به صورت مجزا و یا به همراه گیاهان دیگر تهیه نمود. اکیناسه در مناطق خاورمیانه، آسیای مرکزی و شمالی قاره آمریکا رشد می‌کند و به عنوان یک داروی گیاهی قدیمی معجزه آسا شناخته می‌شود. دمنوش اکیناسه معمولاً برای تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و درمان انواع عفونت‌های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین به دلیل دارا بودن خواص ضدباکتریایی، باعث بهبود عوارض بیماری سرماخوردگی  و آنفولانزا می شود.

اگر قصد دارید این گیاه را پرورش دهید، باید بدانید که اکیناسه به طور عمده در مناطق معتدل و با آب و هوای سردسیری رشد می نماید.

خواص بی شمار گیاه اکیناسه

هر گیاهی را که خداوند آفریده است در آن خواصی  قرار داده است که انسان ها می توانند از آن بهره مند شوند. گیاه اکیناسه نیز از این قاعده مستثنی نیست. دوست دارید که با خواص بی نظیر آن آشنا شوید؟ ما در این جا چند نمونه را برایتان لیست نموده ایم.

دارای خواص ضد التهابی است

گیاه اکیناسه  حاوی ترکیباتی است که می‌تواند در درمان و بروز انواع التهاب های داخلی بدن بسیار موثر باشد.

سیستم ایمنی بدن را قدرت می بخشد

 مصرف این گیاه می‌تواند به قدرت‌بخشی سیستم ایمنی بدن کمک کند و بدن را در مقابل بسیاری از بیماری‌ها مقاوم می سازد.

حاوی ترکیبات ضد ویروسی است

برخی تحقیقات نشان داده است که این گیاه می‌تواند در درمان بعضی از ویروس‌های مختلف بدن، مانند آنفلوانزا بسیار موثر باشد.

موثر در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی

 برخی تحقیقات نشان داده است که مصرف این گیاه می‌تواند در درمان انواع عفونت‌های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی و عفونت‌های گلو، اثر بهبود بخشی را ایفا نماید.

برطرف کننده دردهای ناحیه مفاصل

مصرف این گیاه می‌تواند در برطرف کردن دردهای مفصلی و عضلانی مانند آرتروز و روماتیسم بسیار مفید واقع گردد.

موثر در  کاهش استرس

برخی تحقیقات علمی معتبر نشان داده است که مصرف گیاه اکیناسه می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب در بسیاری از افراد کمک کند.

ترکیبات گیاه اکیناسه

 • آلکامید
 • اسید رزمارینیک
 • اسید کافئیک
 • فنول
 • آلکالوئید های طبیعی
 • آنتی اکسیدان

اکیناسه به عنوان یک گیاه دارویی مفید در درمان انواع عفونت‌های بیماری‌زا مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، التهاب دستگاه تنفسی، التهاب لوزه، عفونت‌های ادراری، التهاب رحم، عفونت‌های قارچی، التهاب‌های پوستی و زخم‌های باز مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر مزایای اکیناسه می‌توان به پایین آوردن فشار خون، تسکین دردهای مفصلی، عفونت‌های دهان و لثه، هپاتیت و بیماری‌های قلبی اشاره نمود. همچنین اکیناسه به عنوان یک تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن نیز بسیار مطرح است.

گیاه سرخارگل یا اکیناسه را چگونه می توانیم مورد استفاده قرار دهیم؟

بسیاری از افراد اساسا با مقوله خوردن دمنوش مشکل دارند. به طور کلی تمایلی به نوشیدن چای های گیاهی ندارند و ترجیح می دهند که از همان چای معمولی یا قهوه استفاده کنند. اما شما می توانید اکیناسه را به شکل مکمل، قرص،  عصاره، عرق گیاهی، روغن موضعی و پودر خشک شده خوراکی مورد استفاده قرار دهید.

طبع گیاه اکیناسه در طب سنتی

طبع این گیاه در طب سنتی گرم بوده و استفاده از آن برای افراد گرم مزاج توصیه نمی شود. افرادی که سوداوی مزاج و یا بلغمی مزاج هستند می تواندد در فصول سرد سال از این گیاه استفاده کنند. به افراد دموی و صفراوی مزاج توصیه می شود که با احتیاط از این گیاه مصرف نمایند.

گیاه سرخارگل چه عوارضی را می تواند در پی داشته باشد؟

در حالت کلی مصرف آن برای هیچ شخصی عوارضی را ایجاد نمی نماید مگر اینکه در مصرف آن زیاده روی کنید. برخی افراد ممکن است عارضه های زیر را در هنگام مصرف تجربه نمایند:

 • سرگیجه
 • معده درد
 • استفراغ
 • انواع واکنش های آلرژیکی
 • ایجاد بثورات در ناحیه پوست

برای خانم های باردار و شیرده استفاده از این گیاه توصیه نمی شود. همچنین افراد مبتلا به انواع آلرژی ها و بیماری آسم باید از نوشیدن و یا خوردن این گیاه اجتناب نمایند.

به افرادی که عمل جراحی پلک انجام داده اند نیز توصیه می شود که از این گیاه استفاده ننمایند.

همچنین توصیه می شود که کودکان زیر 12 سال از این گیاه در هیچ مواردی استفاده نکند.

استفاده موضعی برای افراد دیابتی باید حتما با مشورت پزشک صورت پذیرد.

افراد مبتلا به بیماری ایدز نباید از این گیاه تغذیه کنند.

فواید اکیناسه در درمان بیماری ها

برایتان شاید مجدد سوال پیش آمده باشد که این گیاه دقیقا چه بیماری ها و عارضه هایی را درمان می کند؟

 • عفونت هایی که در ناحیه گوش پدید می آید
 • موثر در درمان انواع زخم های پوستی
 • درمان عفونت های واژن
 • درمان بیماری آنفولانزا
 • درمان سرفه
 • درمان بیماری سرماخوردگی
 • موثر در بهبود التهاب به وجود آمده در ناحیه لثه
 • موثر در تقویت سیستم ایمنی بدن

شناسنامه این گیاه

این گیاه حدود 40 الی 90 سانتی متر ارتفاع دارد. رنگ برگ های آن بنفش بوده و دقیقا به مانند گل می ماند. اما برگ های آن حالت افتاده دارد. حالت مخروط گل این گیاه نیز حالت نیزه ای داشته و درست همانند جوجه تیغی است.

نکاتی در ارتباط با مصرف اکیناسه

این گیاه با برخی داروهایی که در شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، تداخل مصرف دارد. اگر این گیاه را 8 هفته با این داروها مورد استفاده قرار دهید، ممکن است دچار سم کبدی شوید. بهتر است قبل از مصرف اگر بیماری خاصی دارید و یا از داروهای خاصی استفاده می کنید، این گیاه را از خود دور کنید. به عبارت دیگر منع مصرف دارد.

همچنین مصرف سرخارگل یا اکیناسه با داروی وارفارین تداخل دارویی دارد و اگر از این دارو مصرف می کنید دیگر نباید اکیناسه را در رژیم غذایی خود لحاظ کنید.

سوالات متداول

آیا می توان به کودکان زیر 7 سال اکیناسه داد؟

خیر. برای کودکان توصیه نمی شود و منع مصرف دارد.

برای چه افرادی مصرف اکیناسه خطرناک است؟

خانم های باردار، کودکان، افراد مبتلا به بیماری ایدز و سل

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.