به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان امروز، اما نگرانی محیط بانان از بازگشت دوباره این شکارچیان نقابدار است که همچون سالهای دیگر باز برگردند و پرندگان را بی جان کنند. چندین سال است که جنگی در آشوراده برپا است. جنگی زمستانی میان شکارچیان غیرمجاز و محیط بانان که قربانی این جنگ بیشتر از همه طبیعت است و پرندگان مهاجری که هر لحظه امکان دارد با میانکاله قهر کنند و دیگر از ترس این جنگ ، مسیر کوچ را تغییر داده و از این ذخیره گاه زیست کره، زمستان به نقطه ای دیگر بروند.

علی کلانه، رییس اداره ذخیره گاه زیستکره میانکاله در گفتگو با رکنا، تصریح کرد: «در روزهای گذشته 50 شکارچی نقابدار غیرمجاز به زیستگاه پرندگان مهاجر در این منطقه حفاظت یورش بردند که خوشبختانه با کمک محیط بانان منطقه توانستیم از وقوع شکار غیرمجاز در این منطقه جلوگیری کنیم.» وی با اشاره به اینکه این شکارچی ها عمدتا از استان های گلستان و مازندران هستند، افزود: در سالهای گذشته ما شاهد یورش های 150 نفره از شکارچیان نیز به این منطقه بوده ایم و این مساله باعث شد تا با توجه به سیاست جلوگیری از درگیری محیط بانان با شکارچی ها تدابیر دیگری را برای جلوگیری از وقوع شکار در این منطقه اتخاذ کنیم.

شکارچیان غیرمجاز که درد نان ندارند

رییس اداره ذخیره گاه زیست کره میانکاله با اشاره به اینکه این اتفاقات در بخش های شرقی این ذخیره گاه و در منطقه آشوراده رخ داده است، اضافه کرد: نمی توان اسم این اقدام را تامین معیشت دانست چون یورش 50 نفره با گلوگه های گران قیمت شکار تنها می تواند تفرجی کثیف و خونین محسوب شود که تنها امنیت پرندگان مهاجر و زحمات همکاران ما را در این منطقه به خطر می اندازد.

یکی از اقدامات پیشگیرانه ما فراری دادن پرنده ها با روش های استاندارد از این منطقه است که هنگام حضور ده ها نفری متخلفین انجام می گیرد و در دفعات گذشته نیز باعث شده تا این افراد نتوانند شکار موفقی داشته باشند. حضور این حجم از متخلفین و شکارچیان می تواند باعث وارد آمدن استرس محیطی و در دراز مدت می تواند الگوهای رفتاری پرندگان را در انتخاب زیستگاه برای زمستان گذرانی تغییر دهد و این قطعا یک آسیب بزرگ برای منطقه خواهد بود. باید برای ساماندهی این شرایط نیروهای امنیتی به مبحث ورود کنند.

چرا شکارچیان به این منطقه علاقمندند؟

مافیای شکار پرندگان که قدرتمند و بانفوذ است تجارت بسیار پرسودی را شکل داده و حتی در دوران محدودیت‌های کرونا فعال بود. گفته می‌شد علت هجوم این شکارچیان غیرمجاز به تالاب میانکاله واکنش به ممنوعیت شکار پرندگان در این منطقه بوده است. در دو سال گذشته، در زمستان و به‌خصوص در ماه بهمن، لاشه ده‌هاهزار پرنده آبزی در این منطقه پیدا شده است.

بنا به آمار رسمی سالانه هزاران پرنده در آشوراده می‌میرند. شکارچیان غیرمجاز فقط یکی از مشکلات هستند. مجموعه‌ای از عوامل این زیست‌بوم ارزشمند را در وضعیتی نگران‌کننده قرار داده‌اند:فاضلاب‌های صنعتی بخصوص کارخانه‌های صنایع غذایی شهرهای اطراف، رشد جمعیت، شهرک و ویلاسازی و تصرف زمین، سموم کشاورزی، آتش‌سوزی‌های مکرر، صید بی‌رویه، فعالیت‌های گردشگری، کاهش سطح آب خلیج گرگان و تالاب میانکاله، کاهش اکسیژن آب، ناکارآمدی نهادهای مسئول از معضلاتی است که این زیست کره را تهدید جدی می کند.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.