مدیک بلاگ
اخبار سلامت

جدال با آتش در بهار

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، ساعت 10:22 دیروز(شنبه) به آتش‌نشانی تهران خبر رسید که ساختمان شماره153 واقع در خیابان بهار که 10طبقه دارد دچار آتش‌سوزی شده است.اولین گروه از آتش‌نشانان در زمانی کمتر از 4دقیقه توانستند خود را به محل حادثه برسانند. بررسی‌های اولیه از گستردگی این حادثه حکایت داشت و نشان می‌داد آتش‌سوزی در طبقات زیرین ساختمان رخ داده است. به همین دلیل آتش‌نشانان از ایستگاه‌های دیگر نیز همراه با نردبان هیدرولیکی، خودروی حامل تجهیزات تنفسی و تانکر آب خود را به محل حادثه رساندند و شمار ایستگاه‌های اعزامی به 6رسید.

آغاز عملیات

سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش‌نشانی تهران که در محل وقوع حادثه حضور داشت در این‌باره به همشهری گفت:‌ با حضور آتش‌نشانان در محل، مشاهده شد که این ساختمان دارای 7طبقه روی زمین و 3طبقه زیر سطح زمین است و آتش‌سوزی در طبقات زیرین اتفاق افتاده است و همین موضوع عملیات اطفای حریق را با دشواری‌ مواجه کرده بود. با وجود این عوامل آتش‌نشانی همزمان با قطع جریان گاز و برق محل با تقسیم شدن به 2گروه عملیات خود برای اطفای حریق و نجات افراد را آغاز کردند.

عملیات اطفای حریق در شرایطی آغاز شده بود که آتش‌نشانان هنوز به‌درستی نمی‌دانستند که چه وسایلی در آتش می‌سوزد اما آنطور که ساکنان محل می‌گفتند در طبقات پایین تعداد زیادی صندلی و باتری قرار داشت.سخنگوی آتش‌نشانی تهران درباره ادامه عملیات گفت:‌ یک گروه از آتش‌نشانان در همان دقایق اولیه 10نفر را که در طبقات بالایی ساختمان حضور داشتند از میان دود و شعله‌های آتش‌ نجات داده و به فضای باز منتقل کردند و ‌همزمان گروه دیگر از آتش‌نشانان نیز خود را به کانون حریق در زیرزمین این ساختمان قدیمی رسانده و عملیات خود برای خاموش کردن آتش را آغاز کردند.

جدال با دود و آتش

میزان دود و حرارت در طبقات منفی‌یک، منفی2 و منفی‌3 به‌حدی بود که آتش‌نشانان با وجود تجهیزات ویژه به‌سختی می‌توانستند حتی به آنجا نزدیک شوند و شواهد نشان می‌داد این ساختمان قدیمی فاقد سیستم اطفا یا اعلام حریق است. با وجود این، آنها با شجاعت به دل آتش زدند. ملکی در این‌باره گفت:‌ دود و حرارت طبقات منفی به حدی بود که آتش‌نشانان نمی‌توانستند زمان زیادی در آنجا بمانند و با تدابیری که اندیشیده شد، همکارانم به‌صورت گروه‌گروه به آنجا اعزام شده و بعد از دقایقی نیروهای دیگری جایگزین‌شان می‌شدند و به این ترتیب با اقدامات انجام شده از سرایت شعله‌های آتش به طبقات بالایی جلوگیری شد.

گروه‌های آتش‌نشان به نوبت وارد طبقات زیرین ساختمان می‌شدند و در میان حجم انبوه دود، تلاش می‌کردند حریق را اطفا کنند. این تلاش‌ها پس از ساعت‌ها نتیجه داد و در طبقات منفی‌یک و منفی2 حریق مهار شد اما هنوز طبقه منفی3، در آتش می‌سوخت و با توجه به حجم آتش‌سوزی، رسیدن به آنجا برای آتش‌نشانان به عملیاتی نفس‌گیر تبدیل شده بود.

حادثه هولناک

هوا تاریک شده بود اما عملیات اطفای حریق همچنان ادامه داشت. گروهی از آتش‌نشانان برای جدال با آتش‌ وارد ساختمان شده بودند که در این هنگام حادثه‌ای هولناک رخ داد. یکی از آتش‌نشانان به نام رضا دارابی، زمانی که در تاریکی مطلق و در میان دود جلو می‌رفت، ناگهان به داخل چاهک آسانسور سقوط کرد و ناپدید شد.حادثه در چشم‌برهم‌زدنی رخ داد و ظاهرا آسانسور در محلی که حادثه رخ داد در نداشت و به همین دلیل آتش‌نشان دارابی به داخل چاهک سقوط کرد.

به‌دنبال این حادثه، سایر آتش‌نشانان عملیات برای نجات همکار خود را آغاز کردند. عملیاتی که چند ساعت طول کشید و در نهایت آنها موفق شدند پیکر رضا دارابی را از طبقه منفی3 به بیرون کشیده و با آمبولانس اورژانس به بیمارستان منتقل کنند.هر چند در لحظات اولیه نجات، نبض آتش‌نشان فداکار هنوز می‌زد اما شدت صدمات‌ به‌حدی بود که متأسفانه دقایقی بعد جانش را از دست داد وبه شهادت رسید.

یکی از همکاران او که در محل حادثه حضور داشت با چشمانی اشکبار به همشهری گفت: رضا دارابی بیش از 20سال سابقه کار داشت و رئیس ایستگاه120 آتش‌نشانی بود. او 2پسر دارد که حالا نمی‌دانم چطور باید با غم ازدست‌دادن پدرشان کنار بیایند.

‌ادامه بی‌وفقه عملیات

از صبح دیروز که خبر وقوع آتش‌سوزی در ساختمان153 خیابان بهار به آتش‌نشانی رسید، آتش‌نشانان ساعت‌ها بدون وقفه مشغول انجام عملیات بودند و همین موضوع باعث شد تا خیابان بهار برای ساعاتی از سوی پلیس راهور مسدود و برای شهروندان مسیرهای جایگزین در نظر گرفته شود.
براساس این گزارش تا ساعت20 دیشب(لحظه تنظیم این گزارش) عملیات اطفای حریق در طبقات منفی‌یک و منفی2 به پایان رسیده اما در طبقه منفی3 عملیات همچنان ادامه داشت.

حضور شهردار در محل حادثه

هرچند در دقایق اولیه به‌نظر می‌رسید آتش‌سوزی در ساختمان 153خیابان بهار نیز یک حادثه معمولی است اما به‌تدریج معلوم شد که این حادثه، حریقی سنگین است که امکان دارد ابعاد بزرگ‌تری پیدا کند. به همین دلیل در همان ساعت‌های اولیه علیرضا زاکانی، شهردار تهران همراه با جمعی از مسئولان شهری در محل حادثه حاضر شدند.

او پس از انجام بررسی‌های اولیه در جمع خبرنگاران حاضر شد و از پیش‌بینی تمهیدات لازم در این حادثه خبر داد. او گفت: در بدبینانه‌ترین حالت، ممکن است ساختمان بریزد اما کارشناسان مربوطه درحال کار هستند و دوربین‌های مخصوص برای بررسی وضعیت ساختمان کار گذاشته شده است. او ادامه داد: این ساختمان ۷طبقه روی زمین و ۳طبقه زیر زمین و ۳۸۰مترمربع مساحت دارد و در سال 1353ساخته شده بود و از قبل اخطار کمیسیون ماده ۱۰۰ داشته است.

این ساختمان جزو ساختمان‌های ناایمن نیست ولی ساختمان پلمب شده بوده و تغییر کاربری داده و تبدیل به انبار شده است. متأسفانه مالکان اقدام به شکستن پلمب کرده‌اند که شکایت قضایی از سوی شهرداری تهران صورت گرفته است. شهردار تهران با اشاره به آتش‌سوزی به وقوع پیوسته گفت: متأسفانه از صبح شنبه این ساختمان دچار آتش‌سوزی شده اما این موضوع دیر اعلام شده و ۳ طبقه زیرین را شعله‌های آتش در بر گرفته است.

سلب مسئولیت: منبع این مطلب این سایت بوده و باز نشر توسط سایت مدیک بلاگ بر مبنای تایید بر محتوای آن نمی باشد.

مطالب مرتبط

کاهش ۴ درصدی ولادت‌های امسال/ چرا «پولدارها» بچه‌دار نمی‌شوند؟

مدیکیا
5 ماه قبل

توقف غیرقانونی طرح استیضاح وزیر بهداشت/ هیات رئیسه طرح استیضاح وزیر بهداشت را اعلام وصول کند

مدیکیا
5 ماه قبل

واکنش دانشگاه علوم پزشکی تهران به ناایمن بودن مهدی کلینیک

مدیکیا
1 هفته قبل
خروج از نسخه موبایل